YouTube Yine Kripto İçerik Üreticilerinin Önüne Set Çekti!

İlayda Peker

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube; Ivan on Tech, Crypto Wendy O, Chico Crypto ve diğer kripto içerik üreticileri de dahil olmak üzere bir dizi önde gelen içerik üreticisini negatif etkilenmesini sağlayacak bir nevi temizlik politikası uyguladı. Ortaya çıka bilgilere göre platform, algoritmasını tetikleyen sansasyonel videoları hedefliyor gibi görünüyor.

YouTube Engellemeleri

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu, görünüşe göre birçok büyük kripto para kanalını etkileyen yeni bir engelleme süreci başlattı. 215.000 aboneye sahip olan en popüler kripto içerik üreticilerinden IvanOnTech Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, başlattığı bir canlı yayının ardından büyük bir vurgun yediğini ifade etti.

İçerik üreticisi kanalında başlattığı ve Bitcoin’in son rallisini tartıştığı, yarılanma konusunu işlediği ve önemli güncellemeleri paylaşmaya devam edeceği canlı yayını sırasında YouTube’un bu engelleyici politikası ile karşılaştığını dile getirdi. Karşılaşılan bu politika Ivan’ın üç ay boyunca canlı yayın yapmasını ve bir hafta boyunca kanalda herhangi bir şey yayınlamasını engelleyecek.

IvanOnTech’in açıklamalarının ardından kripto topluluğu video başlıklarının YouTube’un “sorunlu içeriği” engellemeye yönelik algoritmalarını tetikleyebileceğini dile getirdi.

Öte yandan 2019 Aralık’ta YouTube benzer bir politika izlemiş ve kripto içerik üreticilerinin birçoğu bu karar dolayısıyla etkilenmişti. Ancak kısa bir süre sonra aldığı tepkilerin ardından YouTube, bu hamlenin bir hatadan kaynaklandığını dile getirmişti.

YouTube Hoş Karşılanmıyor

Video platformunun bu tarz adımları hem kripto ekosisteminde hem de genel kullanıcı arasında hoş karşılanmıyor. Çünkü YouTube’un özgür bir içerik platformu olması gerekirken bu tarz engeller koyması platformun güvenilirliğini azaltıyor.

Öte yandan kripto içerik oluşturucuları, YouTube’un içeriklere yönelik ihtarlarının genellikle rastgele ve kötü yürütülen içerik sansürleme algoritmasının bir sonucu olduğundan şikayet ediyor.

Kaynak: CryptobriefingTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Warren Buffet Dalga Geçti: “Kripto Para Çıkarabilirim!”

Sonraki Haber

BitMEX’in Piyasa Hakimiyeti Düşüyor, Binance Likiditesi Artıyor

İlgili Haberler