YouTube Sonunda Üstüne Düşeni Yaptı: Kriptolarla İlgili Açıklama Geldi

İlayda Peker

Daha önce bu yazımızda da sizlerle paylaştığımız gibi YouTube iki gün önce yalnızca 24 saat içinde birçok kripto para içerik üreticisinin videolarını platformunda sildi. Bu hamlenin amacı ile ilgiliyse ne kullanıcılara ne içerik sahiplerine detaylı bir açıklama yapılmadı.

YouTube’un Açıklaması

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube nihayet bugün beklenen açıklamayı yaptı. Video platformunun Twitter hesaplarından biri olan @TeamYouTube, Carl The Moon (@themooncarl) tarafından konuyla ilgili daha önce paylaşılmış bir tweet’e bugün yanıt verdi ve şu ifadeleri kullandı:

Hey, inceleme süreci sırasında bunun bizim tarafımızdan yapılan bir hata olduğunu gördük. Videolarınız eski haline getirilecek ve sorunlar çözülecek. Başka bir hatayla karşılaşırsanız bize bildirin!

@TeamYouTube’dan yapılan açıklamanın ardından Carl The Moon Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “Uyarı/ihtarımın kaldırıldığını ve diğer sansürlü YouTube kullanıcılarının çoğunun da ihtarlarının kaldırıldığını doğrulayabilirim.” ifadelerini kullandı.

Güven Bir Kere Kayboldu

YouTube’da içerikleri birden silinen üreticiler, doğal olarak endişelendi. Çünkü hem onca etkileşim hem de emek bir anda yok olmuş oldu. Örneğin bir Reddit kullanıcı konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “YouTube’un hamlesinden etkilenen birçok kullanıcının YouTube’dan yanlışlıkla silinen videolar için bir özür aldığını duydum. Ancak bu özre rağmen kripto para ekosisteminin daha merkezsiz bir platforma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Kullanıcılar bu şekilde düşünmekte haklılar. Çünkü aslına bakarsanız YouTube, istediği zaman videonun başlığına bile müdahale edebiliyor. Dolayısıyla YouTube başında yöneticilerin olduğu, merkezi bir ofisten yönetilen, her ne kadar modern dünyada kullanılsa da bir nevi geleneksel yönetime sahip bir platform.

Yanlış anlaşılmasın, YouTube’un kötü bir platform olduğunu, boykot edilmesi gerektiğini ya da sırf merkezi olduğu için işe yaramaz olduğunu söylemiyorum. Ben de hepiniz gibi YouTube dünyasına daldığımda içinden çıkamıyorum ve hem çok güzel vakit geçiriyorum hem de gerçekten çok faydalı videolar izliyorum. Ancak YouTube izlediğim videoların birden silinebilecek olması ihtimali ya da içerik üreticilerinin sadece bu güven kaybı sebebiyle YouTube’u bırakma olasılığı da hoş değil.

YouTube her ne kadar yalnızca “bir hata” yaptığını ifade etse de aslında detaylı bakıldığında benim için bu durum “bir hatadan” fazlası. Ben video platformunun gelen tepkiler sonrasında geri adım attığını düşünüyorum. Çünkü gerçekten sosyal medya platformlarında, YouTube’a hakaret edenlerden boykot edilmesi gerektiğini savunanlara kadar birçok eleştiri paylaşımı yapıldı.

Dolayısıyla YouTube’un “hata yaptık, özür dileriz” cümlesi beni çok da tatmin etmedi. Ayrıca ben bunu resmi bir açıklama olarak bile görmüyorum. Ben hala konuyla ilgili detaylı bir açıklama bekleyenlerdenim. Çünkü artık kripto para ekosistemi eskisi kadar küçük değil ve gerçekten saygıdeğer insanların sayısı çok fazla…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

OKEx, Bitcoin Opsiyon İşlemlerini Başlattı

Sonraki Haber

Google, Bir Merkezsiz Uygulamayı Google Play’den Kaldırdı!

İlgili Haberler