YouTube: Hırsızın Hiç Suçu Yok Mu?

YouTube: Hırsızın Hiç Suçu Yok Mu?

YouTube’un yasal ekibi, sosyal paylaşım platformunda görülen ve video içeriği ya da açıklamalarda bulunan kripto para birimi dolandırıcılıklarından sorumlu olmadıklarını iddia etti. Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse, Youtube’un XRP dolandırıcılarını ve taklitçilerini durduramaması nedeniyle Nisan ayında platforma karşı dava açmıştı. Ripple, platformun ücretli reklamlardan yararlanarak dolandırıcıların eylemlerinden yararlandığını dile getirdi.

YouTube Hatalı Mı?

Ancak 2160 sayılı Law360 güncellemesine göre, video paylaşım platformunun avukatları yaptıkları açıklamalarda, İletişim Bildirimi Yasası’nın 230. maddesinin platformda uygulandığını iddia ettiler. Bu maddeye göre, genellikle platform yayıncılarını üçüncü taraflarca sağlanan bilgilerden sorumluluktan koruyor.

YouTube’un yasal ekibi, dolandırıcılık kanallarının “istemeyerek doğrulanmasının” içeriğin video paylaşım platformunun kendisini değil, üçüncü taraflarca oluşturulduğu gerçeğini değiştirmediğini savundu. Site avukatları, Ripple ile ilgili dolandırıcılık girişimlerinde, YouTube’un hiçbir şekilde dolandırıcıları teşvik etmediği ya da katılıma yönlendirmediği için platformun hiçbir  sorumluluğu olmadığını iddia ediyor.

Ripple Davası

Ripple’ın davasında, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse‘u taklit eden 305 kanal örneğinden bahsediliyor. Bazı dolandırıcılar konuyla ilgisi olmayan ancak doğrulanmış kanalları devraldı. Bu kanalların düzeni ve içeriği, geçerli bir kripto para kanalı gibi görünecek şekilde değiştirildi.

YouTube’un hukuk ekibine göre, “tanıtım hakkı yasası bireylerin adlarını, resimlerini veya seslerini ticari amaçlar için izinsiz kullanılmaya karşı korur, ancak Ripple’ın davası üçüncü taraf bir hacker’ın Garlinghouse’un kimliğini YouTube’da değil videolarında kullandığını iddia ediyor.” Dolayısıyla Youtube bu durumda tamamen suçsuz olduğunu iddia ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.