Yine Nisan Yine Piyasa Yemyeşil, Tarih Tekerrür Mü Ediyor? 

İlayda Peker

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 1 Nisan’da dört saatlik bir mum içinde %7’nin üzerinde değer artışı sergiledi. Yazının yayına hazırlandığı sırada BTC, 6.651 dolardan işlem görüyordu. Analistlere göre, Bitcoin’in 6.600 dolar sınırını aşması ve bu seviyenin üzerinde kalmayı başarması artış sinyali olabilir…

2020’nin ikinci çeyreğine güçlü bir şekilde başlanmış olsa da henüz boğaların tamamen kontrolü ele almadıklarını unutmama gerekiyor.

Tarih Tekerrür Mü Ediyor?

2 Nisan 2019’da Bitcoin yaklaşık olarak %20’lik bir artış sergilemişti ve dört aydan daha uzun bir sonra ilk defa 5.000 doların üzerini görmüştü.  Bitfinex‘in 850 milyon dolarlık ört basına ve Binance hack olayına rağmen, 2019’un ikinci çeyreği kripto para birimleri için ralli havasında geçti. Bu ralli Bitcoin’in 2019 Haziran’ında 14.000 doları görmesi ile sonuçlandı ve ardından düşüş başladı.

Dolayısıyla bu tablo göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin’in 1 Nisan itibariyle artış yaşadığı ve bugün de bu eğilimi devam ettirdiği gerçeği tarihin tekerrür edeceği şeklinde yorumlanıyor. Ancak yine de analist Josh Rager gibi bazı isimler, Bitcoin’in yükselişe devam etmesi için 6.600 doların altına inmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Geleneksel Piyasalar ve Bitcoin Korelasyonu

Amerika Başkanı Donald Trump’ın 1 Nisan’da yaptığı açıklamaların ardından geleneksel piyasalar bir darbe daha aldı ve ikinci çeyreğe düşüşle başladı. Trump yaptığı açıklamalarda koronavirüs salgınının bir günde 1.000 can aldığını ve önümüzdeki iki haftanın çok çok kritik olduğunu dile getirdi. Ekonomi bu duruma düşüş ile tepki verdi.

Bitcoin’in artış gösterdiği günde DOW ve S&P 500 gibi piyasaların gerileme kaydetmesi ise korelasyonun geçici bir süreç olduğunu düşündürdü. Bilindiği gibi Mart ayında yaşanan düşüşler geleneksel piyasalardaki düşüşle aynı zamana gelmiş ve bu durum Bitcoin’in niteliğinin sorgulanmasına yol açmıştı.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Volatilite Bitcoin İçin Yeni Bir Şey Değil, Korkmaya Gerek Yok

Sonraki Haber

Messari Araştırmacısı PoS İle İlgili Açıklamalar Yaptı

İlgili Haberler