Yıllardır Süren OneCoin Olayında Son Gelişmeler

İlayda Peker

Tarihe milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı olarak adını yazdıran OneCoin‘in kurucu ortağı Karl Sebastian Greenwood, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından öne sürülen birden fazla suçlamayı kabul etti ve 60 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

OneCoin’de Son Gelişmeler

Adalet Bakanlığı 16 Aralık’ta Greenwood’un Manhattan’daki bir federal mahkemede dolandırıcılık, dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu suçlamalarını kabul ettiğini ve her bir suçlamanın azami 20 yıl hapis cezası gerektirdiğini duyurdu.

ABD Savcısı Damian Williams, Greenwood’un “şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük uluslararası dolandırıcılık planlarından birini” yürüttüğünü söyledi ve gerçekte tokenler “tamamen değersiz” iken OneCoin’i bir “Bitcoin katili” olarak lanse ettiğini iddia etti.

OneCoin, Greenwood tarafından “Cryptoqueen” Ruja Ignatova ile birlikte kurulan ve aynı adla bir kripto para birimi pazarlayan bir Bulgar şirketiydi. DOJ tarafından 2014’te kurulmadan önce ikili arasında alınan e-postalarda ikilinin OneCoin’i “değersiz bir coin” olarak adlandırdığı iddia ediliyor.

Dışarıdan bakıldığında, görünüşe göre OneCoin ve daha fazla madencilik yeteneği içeren kripto para paketlerini satmak için komisyon kazanan üyelerle çok seviyeli bir pazarlama şirketi olduğunu iddia etti. OneCoin yalnızca özel Xcoinx borsasında fiat para birimi ile alınıp satılabiliyordu.

OneCoin Gerçekleri

Gerçekte OneCoin hem bir piramit hem de bir saadet zinciri olarak nitelendiriliyor. Çünkü yatırımcılar gerçek bir ürün olmadan başkalarını da bu zincire dahil edebiliyor ve daha sonraki yatırımcılara daha önceki yatırımcıların parasıyla ödeme yapılıyordu.

DOJ’a göre Greenwood, kötü niyetli kripto firmasının “küresel ana distribütörü” olarak ayda yaklaşık 21,2 milyon dolar (20 milyon avro) kazanıyordu. OneCoin tarafından paketlere yatırım yapan üç milyon kişiden 4 milyar doların üzerinde para dolandırıldığına inanılıyor.

Ignatova, bu dolandırıcılık planındaki rolü nedeniyle Haziran ayında Federal Soruşturma Bürosu’nun en çok aranan on kişi listesine alındı. Halen firarda olan Ignatova’nın en son Ekim 2017’de Yunanistan’ın Atina kentine gittiği biliniyor.

Williams, Greenwood’un savunmasının Adalet Bakanlığı’na “ne kadar büyük ya da sofistike olursanız olun, kripto para ekosistemini dolandırıcılık yoluyla istismar etmek isteyen herkesin peşine düşeceği” yönünde “açık bir mesaj gönderdiğini” söyledi.

Greenwood’un 5 Nisan 2023 tarihinde Bölge Yargıcı Edgardo Ramos’un huzurunda mahkum edilmesi planlanıyor. Yetkililer başka yerlerde de OneCoin ve Ignatova ile bağlantılı olanları suçladılar; üç ortak Almanya’da dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2014’ten 2022’ye: Dogecoin’de Son Durum, Güncel DOGE Fiyatı

Sonraki Haber

Afrika’da Emlak Yatırımını Kolaylaştırmayı Amaçlıyor: DPAT Nedir?

İlgili Haberler