Yılbaşından Bu Yana En İyi Performans Gösteren Varlık: Bitcoin (BTC)

İlayda Peker

Wall Street devi Goldman Sachs’in yayınladığı yeni bir rapora göre, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 2021 yılı içinde sağladığı kazanç diğer tüm finansal varlıkları geride bıraktı.

Bitcoin’in Göz Kamaştıran Performansı

Köklü Wall Street firması Goldman Sachs Ocak ayında sessiz sakin Bitcoin’i “haftalık küresel varlık sınıfı getiri sıralamasına” dahil etti. Şirketin bu hamlesi, Bitcoin’in boğa koşusunu başlatmasından hemen sonra geldi.

Bu hamlenin yapıldığı zamandan bu yana Bitcoin, hisse senetleri, tahviller, petrol, altın gibi diğer varlık sınıflarına karşı çok daha iyi performans gösteriyor. Goldman Sachs’in raporuna göre 4 Mart itibari ile BTC’in yılbaşından bu yana getirisi (YTD) %70 seviyesinde bulunuyor. Bitcoin’in hemen altında ise %35 ile enerji sektörü bulunuyor.

“BTC İyi Performansına Devam Edecek”

Rapor, Bitcoin‘in yılın geri kalanında da Goldman sıralamalarına hakim olmaya devam edeceğini ifade ediyor ve bunun bazı sebeplerini sıralıyor. Petrol fiyatlarının toparlanması enerji sektöründeki getirileri artırmayı başarırken, geçen hafta borsadaki satış baskısı S&P 500 Endeksinin YTD’sini yaklaşık sıfıra indirdi.

Rapora göre, altın en kötü performans sergileyen varlık olarak kayıtlara geçti. Yapılan açıklamalara göre, geleneksel yatırımcılar Bitcoin‘i enflasyona karşı bir koruma olarak giderek daha fazla benimsiyor ve altının %10’luk düşüşünün aksine BTC‘nin %70 YTD getirisi büyük bir etken olarak insanların karşısına çıkıyor.

Öte yandan Goldman Sachs’in raporuna göre, Operasyon Direktörü (COO) John Waldron Reuters’e yaptığı açıklamalarda, firmanın müşteri talebindeki artışa yanıt olarak Bitcoin için bazı seçenekleri araştırdığını dile getirdi. Goldman tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, bankacılık devinin müşterilerinin yaklaşık yüzde 40’ı kripto para birimi yatırımı yapıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Almanya’nın en Eski Bankalarından Biri Kripto Ekosistemine Adım Attı!

Sonraki Haber

Analist: “Bu Altcoin’ler Bitcoin’den (BTC)  Daha İyi Performans Gösterecek” 

İlgili Haberler