YFI Token İmkansızı Başardı: Bitcoin Geride Kaldı

İlayda Peker

Bugün, Yearn.finance (YFI) birçok kişinin imkansız olduğuna inandığı şeyi yaptı: Altcoin’in fiyatı Bitcoin’in (BTC) fiyatını geçti! YFI fiyatı bugün sabah saatlerinde 12.000 doların üzerine çıktı ve aynı saatlerde Bitcoin 11.750 dolar bandında işlem görüyordu. YFI, bu büyük haberin ardından artmaya devam etti ve hala BTC’nin fiyatından daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor.

Bunların yanı sıra YFI’nın bundan yaklaşık bir ay önce kullanıcı ile buluştuğunda 1.000 doların altında işlem gördüğünü belirtmekte de fayda var. Ancak asıl merak edilen şey: YFI artışı nereye kadar devam edecek?

YFI Artışının Sebebi

Analistlere göre Ethereum tabanlı kripto para biriminin yükselişinin ardında temelde iki etken bulunuyor:

  • Yearn.finance sözleşmelerinde kilitli olan Ethereum tabanlı token’ların toplam değeri aniden yükseldi. DeFi Pulse tarafından paylaşılan veriler, DeFi protokolünde şu anda 650 milyon dolar değerinde kripto paranın kilitlendiğini gösteriyor. Bu durumun, Curve’ün yönetişim token’ı CRV’nin piyasaya sürülmesiyle hız kazandığı ifade edilebilir. Analistler, YFI dahil olmak üzere DeFi kirpto paralarının değerini analiz etmenin bir yolu olarak “toplam kilitli değer” ölçüsünü kullanıyorlar ve bu ölçüt YFI’nin artış sebebini açıklıyor.
  • Yearn.finance’ın baş geliştiricisi Andre Cronje, protokol için sürekli birçok güncelleme yayınlıyor. Bunlardan en önemlisi, DeFi protokolleri için planlanmış merkezi olmayan bir sigorta platformu olan yinsure.finance olarak karşımıza çıkıyor. Analistler, bunu hem YFI’da kilitlenen token’ların değeri hem de YFI sahiplerine dönüş yapan değer açısından Ethereum tabanlı platformun büyümesi için büyük bir fırsat olarak görüyorlar.

Topluluğun Tepkisi

YFI piyasaya sürüldüğünde Twitter’da bazı isimler token’ın fiyatının Bitcoin’i geçeceğini dile getirmiş ve bunun sonucunda pek çok eleştiriyle karşılaşmıştı. Ancak şu anda bu kişilerin haklı çıktığı görülüyor ve doğal olarak Twitter üzerinden haklı gururlarını paylaşıyorlar.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Sırada Ne Var: Altcoin Sezonu Mu, Altcoin Çöküşü Mü?

Sonraki Haber

XRP Düşüşü Nerede Son Bulacak?

İlgili Haberler