Yeşile Dönen Bu Metrik Ralli Başlatabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin özellikle Mart çöküşünün ardından oldukça iyi bir fiyat performansı sergiledi ve fiyatını 3.700 dolar seviyesinden 10.100 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Ancak sonrasında yaşanan geri çekilme piyasada farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bazı analistler ve yatırımcılar fiyatın bu geri çekilme ile daha hızlı bir şekilde ralliye başlayacağını ifade ederken bazıları düşüşün bir süre daha devam edeceğini dile getiriyor.

Puell Multiple Metriği

Bir on-chain araştırma firması olan Glassnode, Bitcoin’in “Puell Multiple” metriğinin Ocak 2019’dan bu yana ilk kez yeşil renkte olduğunu ortaya çıkardı. Dolayısıyla firma yaptığı açıklamalarda, yatırımcıların daha büyük kazançlar elde edebilmek amacıyla daha fazla BTC biriktirmesi için “mükemmel bir dönem olabileceğini belirtiyor.

Bitcoin analisti David Puell tarafından geliştirilen Puell Multiple metriği, BTC’nin günlük piyasaya sürülme değerinin yıllık hareketli ortalamasına bölünmesiyle hesaplanıyor. Bu metrik ile Glassnode, zorunlu satıcı olarak görülen ve giderlerini karşılamak için elindeki Bitcoin’leri satmak zorunda olan madencileri de değerlendiriyor.

Bitcoin blok ödülü yarılanması ile madencilerin kazandığı ödüller 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye geriledi. Bu da Blockchain verilerine göre, yüzde 48 düşüş gösteren madencilerin gelirleri üzerinde önemli bir sıkıntı yarattı.

Ralli Başlayacak Mı?

Puell Multiple göstergesi şimdiye kadar 2012 ve 2015 dahil olmak üzere her ayı piyasasının bittiğinin bir işareti oldu. Metrik ayrıca, madencilerin Aralık 2018’de satış yapmaya başlamasının sonrasında 2019’un başlarında yeşile döndü ve 2019’daki kısa süreli ralliyi başlattı.

Bununla birlikte son zamanlar Bitcoin’in arka arkaya yedi haftayı yükselişle kapatması da bir başka ralli sinyali olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: U.TodayTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Duyarlılığında Rekor Kırıldı

Sonraki Haber

Analistlere Göre 10.000 Dolar Geliyor

İlgili Haberler