Yeni Düzenlemeler, Açılan Davalar: Kripto Para Ekosistemini Ne Bekliyor?

Yeni Düzenlemeler, Açılan Davalar: Kripto Para Ekosistemini Ne Bekliyor?

23 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlık menkul kıymetlerinin saklanmasına ilişkin yeni bir kılavuz yayınladı. Menkul kıymet token’larına sahip olan platformlar, beş yıllık bir süre boyunca yaptırım işlemine tabi tutulmayacak.

Yeni Düzenlemeler

Ortaya çıkan yeni haberlere göre, önümüzdeki beş yıl boyunca menkul kıymet token’larına sahip platformlara yaptırım uygulanmayacak. SEC yaptığı açıklamalarda, yapılan beyana uygun koşullar altında faaliyet gösteren platformların herhangi bir yaptırıma tabii olmayacağını belirtiyor. Yapılan açıklamalara göre belirtilen amaçlara uygun olan işletmelerin yaptırımlardan muaf olmak için müşterilerinin tamamen ödenmemiş fonlara sahip olması ,fazla marjlı dijital varlık menkul kıymetlerinin fiziksel mülkiyetini veya kontrolünü elde etmiş ve sürdürmüş olmalı.

Ancak işletmelerin yukarıda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi SEC’in belirtmiş olduğu bazı kurallara uyması gerekecek:

Bu koşullar diğer şeylerin yanı sıra, platformun işini dijital varlık menkul kıymetleriyle sınırlandırmasını, dijital varlık menkul kıymetlerinde bir iş yürütmeyle ilişkili riskleri azaltmak için makul şekilde tasarlanmış politikalar ve prosedürler oluşturmasını ve uygulamasını ve müşterilere dijital varlık menkul kıymetlerini içeren işlemlere girme risklerine ilişkin belirli açıklamaları sağlamasını içeriyor.

Küçük Adımlarla İlerleniyor

“Kripto Anne” olarak tanıdığımız Hester Peirce bu açıklamaların ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda bahse geçen durumu “bebek adımları” olarak nitelendirdi.

Menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıkların değerlendirilmesine gelince, kripto para sektörü aslında uzun zamandır daha fazla netlik istiyor. 9 Aralık’ta, birkaç ABD milletvekili, görevden ayrılacak olan SEC Başkanı Jay Clayton’a menkul kıymet token’laırnın saklanmasıyla ilgili bir mektup yazdı. Bu açıklamalara göre SEC’den rehberlik alınamadığı için FINRA, dijital menkul kıymetlerin saklanmasını içeren ve başvuruları temyiz için uygun hale getirecek herhangi bir platform başvurusunu tamamen reddetmedi.

SEC Süre İstedi

SEC, bu konuda 60 günlük bir yorum süresi belirledi ve “Ek olarak SEC, Komisyona ve personeline dijital varlık menkul kıymetlerinin muhafazasına ilişkin gelişen standartlar ve en iyi uygulamalar hakkında ek bilgi edinme fırsatı sağlamak için yorum talep ediyor. Bu tür içgörüler, gelecekteki olası Komisyon eylemlerini bilgilendirmeye hizmet edecektir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.