Yeni Dönem Başlıyor: Dijital Altın ve Bitcoin’in Önemi

Erkan Öz

Dünya büyük bir parasal değişime doğru gidiyor. Tarihe baktığımızda uluslararası para rejimi her 30-40 yılda bir değişiyor.

1871-1913 arasında 42 yıl süren klasik %100 sınırlı paraya dayalı altın standardı vardı. Sonra 1913-1944 altın değişim standardı 31 yıl ve 1944-1971 arası Bretton-Woods sistemi de 27 yıl sürdü. Bugün içinde bulunduğumuz sınırsız Petro dolar sistemi ise 49 yıldır devam ediyor.

1971’de ABD dolar ile altının bağını koparınca tarihte ilk kez tüm dünya hiçbir sınırı varlığa dayanmayan tam sınırsız paraya geçmiş oldu. Üretimi sınırsız paraların en uç noktasında bulunduğumuz için bundan sonra dünyanın arzı sınırlı paralara yani altın, gümüş ve Bitcoin’e yönelmesi normal olacaktır.

Büyük bir ihtimalle dünya yeni bir tip altın standardına geçecek. Ancak teknolojik ve politik gelişmeler nedeniyle bu yeni standart 1870’lerde uygulanan şekilde köhne bir altın standardı olmayacak. Aksine yüksek teknolojiye dayalı dijital paraları içeren yeni bir küresel para düzeni olacak.

Dünyanın önümüzdeki dönemde nasıl bir para düzeni uygulaması gerektiği konusunda herkesin kendine göre bir planı var.

Uluslararası sermaye yeni dönemde dünyanın merkez bankasının IMF ve yeni rezerv parasının da IMF parası SDR olmasını istiyor. 2017’de dönemin IMF Başkanı Christine Lagarde yeni bir kripto-dijital IMFCoin yapabileceklerini söylemişti. 2018 yılında bu amaçla ‘Learning Coin’ isimli kapalı devre bir kripto para da geliştirdiler. Meşhur The Economist Dergisi kapağındaki Zümrüd-ü Anka kuşunu ve boynunda asılı ‘coin’de yazan 2018 tarihini hatırlayın. Learning Coin’in test edildiği 2019 başlarında duyuruldu.

IMF’in klasik bir teknoloji değil de Blockchain’i tercih etmesinin sebebi ise dolara rakip olacak böyle bir para birimini ABD’nin olası engellerinden korumak istemesi. Elbette IMF sınırsız borç ve faize dayalı bir dijital para peşinde.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomik gücü Çin ise 2018 Mart ayında altın destekli petro yuan sistemini başlatmıştı. Buna göre artık Çin, kendi parası yuanı Şanghay borsasına götürdüğünüz zaman size karşılığında altın vermeyi garanti ediyor. Böylece Çin kendi para birimi yuanı bir nevi altına bağlamış oluyor.

Tabi Çin aynı zamanda dünyada merkez bankası dijital (yani kripto) parasını en hızlı çıkaran ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Kendi kripto parasını şimdiden bazı bankalar çeşitli şehirlerde deniyor. Bu yeni Çin dijital parası devreye girdiğinde yuana ve dolayısıyla da altına bağlı olacak. Yani Çin şimdiden dijital paraya dayalı altın standardına ilk adımları attı bile.

Amerika’da da daha milliyetçi ve korumacı görünen Başkan Trump daha seçilmeden altın standardını öven konuşmalar yapıyordu. Şu anda Trump altın standardını savunması ile meşhur ekonomist Judy Shelton’ı Merkez Bankası FED’e atamaya çalışıyor. Sonraki hedefinin ise Shelton’ı orada başkan yapmak olduğu konuşuluyor. Shelton ise Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada Amerika’nın altına dayalı yeni bir dolar çıkarabileceğini ve bunun bir kripto-dijital para da olabileceğini söyledi.

Dünyanın en önemli iki büyük gücü Amerika ve Çin dijital paraya dayalı altın standardına doğru hızla ilerliyor.

Türkiye de hem kendi merkez bankası dijital parası üzerinde çalışıyor hem de dünyada bir ilk olarak kendi resmi borsası ve kamu-özel bankalarıyla ortaklaşa BİGA adında altına dayalı bir dijital parayı çoktan hazırlamış durumda.

Yeni dönemde dünyanın teknolojik bir altın standardına gitmesi doğal görünüyor. Altın binlerce yıllık tarihi ile tüm dünyanın sağlam para olarak kabul ettiği bir değer. Üstelik dünya üzerinde hala bırakın bilgisayarı elektriği bile olmayan yüzlerce milyon insan var. Bu durumda altın hem elektrik ve bilgisayar olmayan yerlerde hem de dijital paralarla dijital dünyada da sorunsuz çalışabilir.

Peki, dünyanın gittiği yön dijital paralara dayalı bir altın standardı ise Bitcoin gelecekte nasıl önemini koruyacak? Her şeyden önce hızla gelişen ve yakında ekonominin büyük bölümlerini içine alacak olan bir Blokchain ya da dağıtık veritabanı teknolojileri gerçeği var. Onlarca trilyon dolar değer potansiyeli olan Blockchain dünyasının rezerv parası ulaştığı sağlamlık, network ve marka etkileri ile kaçınılmaz olarak Bitcoin olmaya devam edecek.

Ayrıca dünyada finansal geleceğini merkez bankacıların ya da hükümetlerin kararlarına bağlı tutmak istemeyen, teknoloji kullanmaya aşina, 10 milyonlarca insan da en önemli adres olarak kendisine Bitcoin’i görüyor. Bu insanların sayısı da gün geçtikçe hızla artacak.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yatırımcılarının Büyük Çoğunluğu Zararda

Sonraki Haber

Ethereum: Analistler Düşüş, Yatırımcılar Artış Bekliyor

İlgili Haberler