Yeni Bitcoin Yatırımcılarının Yaptığı 7 Hata

İlayda Peker

Yeni Bitcoin yatırımcılarının sıklıkla düştüğü yedi hatayı derledik…

  • Plansız Yatırım

Bitcoin ile işlem yapmak istediğinizde piyasaya giriş ve çıkışlar ilgili planınız olmalı. Ayrıca bu plana bağlı kalmalı ve günlük işlemlerinizi kontrol altında tutmalısınız. Plan yapmak, yatırım stratejilerinizi yönetmenize ve açgözlü olmadan yatırımlarınızı gerçekleştirmenize imkan tanır.

  • Kaybetme Korkusu

Piyasada FOMO olarak bilinen kaybetme korkusu, yatırımcıların kötü kararlar almasına sebep olabilir. Yeni Bitcoin yatırımcılar genellikle fiyatlar yükselmeye başladığında alım yaparlar ve fiyat düşüşe geçtiğinde kayıp yaşarlar. Deneyimli yatırımcılar ise diğerlerinin korktuğu seviyelerde alım yapar ve yükseliş sırasında kar elde etmiş olur.

  • Kaldıraç

Yatırım, bazen çok kısa zamanda çok yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız çok fazla kaldıraç kullanmayın. Bazı borsalar 100 kata kadar marj işlemleri sunuyor. Ancak kazanç ne kadar büyükse kaybın da o kadar fazla olacağını unutmamakta fayda var. genel düşünceye göre kullanılan kaldıraç oranı 5 kattan fazla olmamalı.

  • Açgözlülük

Konumunuzla ilgili büyük bir endişe veya hırsınız varsa, bu muhtemelen kaybetmeyi göze alamayacağınız şeylerle işlem yaptığınızın bir işaretidir ve bu güçlendirilmiş duygu büyük kayıplar yaşayabileceğinizi gösterir. Dolayısıyla yatırım yaparken açgözlü olmamak ve iyi bir plan çerçevesinde hareket etmek gerekiyor.

  • Piyasa Takibi

Kripto piyasaları 7 gün 24 saat işlem yapılabilen platformlar olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla sıkı piyasa takibi yapmak önemli bir etken. Ancak sürekli grafiklerle zaman harcamak ve takıntılı bir şekilde takip yapmak da paranoyaklaşmanıza  ve dolayısıyla kaybetmenize sebebiyet verebilir.

  • Sabır

Yatırım yaparken sabırlı olmak belki de kilit noktalardan biri olabilir. Birçok senaryoyu takip etmek, piyasalardaki düşüş ve artış trendlerini yakalamak ve yatırımınızın getiri sağlamasını beklemek sabır işi. Ancak eğer sabırsız davranır ve ani kararlar alırsanız elde edebileceğiniz tüm kazançtan olabilirsiniz.

  • Eğilimlere Göre Yatırım

Birçok yeni yatırımcı piyasada güçlü eğilimler varken bu eğilimlerin tam tersi yönde işlem yapmanın büyük zararlar doğurabileceğini tahmin edemez. Eğer piyasada bariz bir eğilim varsa bu eğilim yönünde yatırım yapmak daha risksiz bir davranış olur.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Neden Geleneksel Paralardan Daha Güçlü?

Sonraki Haber
BitCash BITC Nedir

BitCash Nedir?

İlgili Haberler