Yellen Açıkladı! Kripto Paralar İçin Bu İki Güne Dikkat!

Fatih Uçar

Kripto paralar büyük bir düşüş dönemindeyken açıklamalar peş peşe geliyor. Hazine Bakanı Yellen bugün gündemine kriptoları aldı. Bitcoin son 24 saat için 30.000 doların altına düştü ve yazı hazırlandığı sırada 31.000 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Bu hafta Çarşamba ve perşembe günleri kritik öneme sahip, işte detaylar.

ABD Kripto Para Açıklaması

Yellen, Hazine’nin kripto para birimleri ve stablecoinler hakkında “kısa süre içinde kapsamlı bir rapor” yayınlayacağını söyledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde stablecoinlerin finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. D-Nev.’den Senatör Catherine Cortez Masto’nun stablecoin düzenlemesinin ne zaman gelebileceğine ilişkin bir sorusuna yanıt olarak Yellen, “Kripto para birimleriyle ilişkili birçok risk olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cortez Masto, “Kripto para piyasası artık küresel bir finansal krizi tetikleyen yüksek faizli ipotek piyasasından daha büyük” dedi.

Yellen, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun (PWG) talebinin bir parçası olarak, Hazine’nin kripto para birimleri ve stablecoinler hakkında “kısa süre içinde kapsamlı bir rapor” yayınlayacağını söyledi. Ayrıca Kongre’nin de stabilcoin mevzuatı üzerinde çalışması gerektiğini vurguladı ve bunun 2022’nin sonuna kadar yapılmasının “son derece uygun” olduğunu söyledi.

Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Perşembe günü Yellen, kripto paraları gündeme alan önemli açıklamalarda bulunacak. Çarşamba günü 15:30’da ise ABD TÜFE verisi açıklanacak. Eğer enflasyon beklentinin üzerinde kalırsa kripto paralarda daha büyük bir düşüş görebiliriz. Tam tersi senaryoda en azından düşüşün durulması umuluyor.

Yellen şunları söyledi;

“Stablecoinlerde finansal istikrarı tehdit edebilecek çalıştırma riskleri, bir ödeme sistemi ve bütünlüğü ile ilişkili riskler ve stabilcoin’lerin halihazırda önemli piyasa gücüne sahip firmalar tarafından çıkarılması durumunda artan konsantrasyonla ilişkili riskler görüyoruz. Burada kesinlikle önemli riskler var”.

Yellen, bu risklerin varsayımsal olmadığını, gerçek zamanlı olarak ortaya çıktıklarını da sözlerine ekledi. Yellen, UST’nin ABD doları sabitini kaybetmesine ve pazartesi günü 0,65 dolara kadar düşmesine atıfta bulunarak şunları söyledi;

“TerraUSD olarak bilinen bir stablecoin önemli düşüş yaşadı. Bence bu, bunun hızla büyüyen bir ürün olduğunu ve hızla artan riskleri içinde barındırdığını gösteriyor”.

Federal Rezerv, pazartesi günü yayınlanan finansal istikrar raporunda, stablecoinlerin toplam değerinin geçtiğimiz yıl Mart 2022’de 180 milyar doları aştığını belirtti.Total
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük NFT Koleksiyonlarının Fiyatları da Düşüyor!

Sonraki Haber

Ethereum’da Kayıplar Artıyor: ETH Fiyatında Son Durum!

İlgili Haberler