Yatırımcılar, Kripto Para Birimi Almak İçin Hisse Senetlerini Satıyor!

İlayda Peker

Tüketici veri toplama platformu CivicScience tarafından yapılan yeni bir araştırma, giderek artan sayıda yatırımcının daha fazla kripto satın almak için hisse senetlerini sattığını tespit etti.

Kripto Para ve Hisse Senetleri

Yapılan açıklamalara göre araştırma soruları, 2021 yılı boyunca değişen zamanlarda ABD’de 18 yaşın üzerindeki kişilere gönderildi ve sonuçlar, ABD nüfus sayımı verilerine göre ağırlıklandırıldı. Ayrıca her soruya 1000 ila 40.600 arasında yanıt verildi.

Ankete katılan 3.700 katılımcıdan, paralarını geleneksel hisse senetleri yerine kripto para birimine yatırma olasılığının daha yüksek olacağını söyleyenlerin sayısı sadece beş ayda %140 arttı.

Haziran ayında, ankete katılanların yalnızca %10’u kripto para birimlerini tercih edeceklerini ifade ederken Kasım ayında bu oran %24’e yükselerek büyük bir artış yaşamış oldu.

Hisse Senetleri Kriptolar İçin Satıldı

Finans piyasasını ve ekonomiyi “çok yakından” veya “biraz yakından” takip ettiklerini söyleyenlerin, geleneksel varlıklarını kripto ile değiştirme olasılıklarının daha yüksek olması ise ilgi çekici bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasayı “çok yakından” takip ettiğini söyleyen 1285 katılımcının %40’ı kendilerinin veya tanıdıklarının kripto satın almak için geleneksel hisse senetlerini sattığını söyledi. Bu oran, piyasayı “biraz yakından” takip edenler için %30’a, “hiç takip etmediğini” söyleyenler için yaklaşık %17’ye düşüyor.

Bunlara ek olarak kripto için hisse senedi satan 1.988 katılımcının yaklaşık %44’ü, portföylerinin %10’undan azını sattıklarını söyledi. Ancak ankete katılanlardan yaklaşık beşte biri, hisse senedi porföylerinin yarısını kripto para birimleri için sattı. CivicScience’dan Zack Butovich ise bu oranı, “şaşırtıcı derece büyük bir oran” olarak nitelendiriyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Birleşik Krallık, Bitcoin’in (BTC) Bir Yatırım Olup Olmadığını Tartışıyor

Sonraki Haber

Meta, ABD Müşterileri İçin WhatsApp’ta Kripto Ödeme Hizmetini Başlatıyor!

İlgili Haberler