Yatırımcılar Hazırlıklı Olsun Bitcoin’de (BTC) %30’luk Düşüş Yaşanabilir

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son zamanlarda oldukça iyi bir performans sergilediğini rahatlıkla dile getirebiliriz. Ancak tarihsel verileri değerlendiren bazı analistler boğa piyasalarında %30 gibi büyük geri çekilmelerin olabileceğini ve bunların şaşkınlıkla karşılaşmaması gerektiğini ifade ediyor.

Böyle düşünenler arasında kripto para piyasasının önemli isimlerinden Josh Rager’ın da olduğunu görüyoruz.

BTC Yüzde 30 Düşebilir

Geçen ay istikrarlı bir yükseliş eğilimi gösteren Bitcoin şu anda düşüyor. Lider kripto para birimi, yalnızca Ekim ayında neredeyse %30 artarak 31 Ekim’de 33 ayın en yüksek seviyesi olan 14.000 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte Bitcoin bu seviyede ciddi bir red gördü ve düşüşe geçti.

Piyasanın popüler ismi Josh Rager daha büyük bir düzeltmenin yakında gerçekleşebileceğini düşünüyor. Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada analist, yatırımcı arkadaşlarına Bitcoin’de bu noktadan  %30 düşüş beklemelerini söyledi. Blockroots kurucu ortağı, Bitcoin‘in korkunç bir rallinin ardından büyük düzeltmeler kaydetme eğiliminde olduğunu belirtti. Geçmişte bir boğa piyasasının % 0’luk bir düzelme ile sonuçlandığı dokuz durumu da gösterdi.

Şu anki seviyeler göz önüne alındığında eğer BTC buradan yüzde 30’luk bir düşüş yaşarsa 10.000 dolar seviyesine yeniden gerileyebilir.

Yakın Vade Beklentileri

Rager, Bitcoin’in uzun vadede bir boğa koşusu gerçekleştireceğini ifade etse de kısa vadede çok da pozitif düşünmüyor gibi görünüyor. Çünkü Bitcoin 14.000 doların üzerinde kalmayı başaramadı ve bu durum boğaların biraz dinlenmek istediğini gösteriyor olabilir. Eğer bu noktada kar elde etmek isteyen yatırımcılar satış yapmaya başlarsa BTC’de düşüşler başlayabilir.

Buna ek olarak bazı analistler madencilerin satış yapma eğiliminde olduğunu ve bu sebeple düşüşlerin görülebileceğini ifade ediyor. Analist Lark Davis, elde edilen göstergelerin madencilerin Bitcoin ağından çıktığını ve en son böyle bir senaryo gerçekleştiğinde kripto para biriminin en az 60 gün boyunca ayı bölgesinde kaldığını öne sürdü.

Ancak bunların yanında analistler artan kurumsal yatırımcı ilgisine de dikkat çekiyor. 2020 yılı boyunca MicroStrategy, Square gibi büyük firmalar BTC yatırımı yaparken PayPal gibi devler de kripto para alanına adım attı.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eski Bitcoin Eleştirmeni BTC’ye Övgüler Yağdırdı

Sonraki Haber

ETH’da Nefesler Tutuldu: Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı!

İlgili Haberler