Yatırımcılar Hangi Borsayı Kullanacaklarını Nasıl Belirliyor?

İlayda Peker

Kripto para birimi borsaları, kripto para sahipleri tarafından kripto varlıklarını saklamak veya kripto para işlemlerini yapmak için kullanılır. Bugün yüzlerce borsa var ve kripto para sahiplerinin, hangi borsaların ihtiyaçlarına en uygun olduğunu belirlemesi zor olabilir. Aslında, çoğu yatırımcı birden fazla borsa kullanır. Böylece hem riskler en aza inmiş hem de borsaların faydalarından en üst düzeyde faydalanılmış olur.

Peki, yatırımcılar bu kararı nasıl verir?

Cointelegraph’ın haberine göre Ekim 2019’da BDCenter dijital ajansının Belarus Devlet Üniversitesi sosyoloji departmanı ile birlikte hazırladığı ve sonuçlarını paylaştığı ankette yukarıda bahsettiğimiz konu incelendi. Bu konu için 75 ülkeden 800’den fazla yatırımcıya 30 soru soruldu ve soruların ana başlıkları şu şekildeydi:

  • Bir kripto para borsasını çekici yapan şey nedir: Düşük ücretler mi, çok sayıda mevcut işlem çifti mi, hızlı para çekme imkanı mı veya başka bir şey mi?
  • Forex yatırımcıları kripto para işlemlerini ne sıklıkla tercih ediyor?
  • Kullanıcılar bir işlem platformundan ne bekliyor?
  • Yatırım davranışı demografik veya bölgesel gruplar arasında değişiklik gösteriyor mu?

İyi Bir Borsanın Özellikleri

Yapılan araştırmaya göre iyi bir borsa yeni yatırımcılara da hitap etmenin yanı sıra hızlı olmalı ve işlem ücretleri düşük olmalı. Araştırma katılımcılarının %54’ü para yatırma ve çekme hızının önemli bir unsur olduğunu ifade ediyor. Bunun yanında %53’lük bir kesime göre komisyon ücretlerinin düşük olması da seçimi etkileyen bir faktör olarak yer alıyor.

Öte yandan güvenlikle ile ilgili endişeler yatırımcıların listesinde ilk sıralarda yer almıyor. Katılımcıların yalnızca %37’si güvenlik unsurunun önemli olduğunu dile getiriyor. Ayrıca likidite de katılımcıların %34’ü için önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

Bunun yanında katılımcıların çoğunluğu tek bir borsanın asla yeterli olmadığını ifade ediyor. Katılımcıların yalnızca %19’u tek bir borsa ile yetindiklerini ifade ederken %40 gibi yüksek bir kesimin üç ya da daha fazla borsa ile çalıştığı belirtiliyor.

Demografik ve Bölgesel Gruplar

Asyalı yatırımcıların çoğunluğunun üç ya da daha fazla borsa ile çalışmayı tercih ettikleri belirtilirken, borsa seçerken en çok işlem ücretlerine göre değerlendirme yaptıkları ifade ediliyor.

Tüm araştırma katılımcılarına oranla Avrupalılar güvenlik konusuna en çok önem veren yatırımcılar olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Avrupalı yatırımcılar hem para çekme hızına hem de işlem ücretlerine aynı derecede önem veriyor.

Bunların yanında merkezsiz borsaların en çok Amerikalılar için önemli olduğu ifade ediliyor. Amerikalı yatırımcıların %59’u merkezi olmayan borsaları tercih ederken %50 gibi büyük bir oran yatırımlarını hislerine güvenerek yaptıklarını ifade ediyor.

Öte yandan Rus yatırımcıların %27’si tek bir borsayla çalışıyor ve borsa seçimini işlem çiftleri ve işlem ücretleri belirliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC ve Altın Arasındaki Fiyat Korelasyonu, Yatırım Getirilerine Yansıyor Mu?

Sonraki Haber

“Dijital Altın” Terimi Bitcoin İçin Ne Kadar Geçerli?

İlgili Haberler