Yatırım Danışmanı: “XRP Fiyatı Organik Olarak Artamaz”

İlayda Peker

Buffett’s Books podcast’inin kurucusu olan yatırım danışmanı Preston Pys, piyasa değeri bakımından üçüncü en büyük kripto para birimi olan Ripple’ın (XRP) fiyat artışını organik olarak artırmaya yönelik teşvik edici bir fiyat yapısına sahip olmadığına inanıyor. Bunun yanında Pys, XRP’nin büyük ölçüde merekzileştirildiğini yani Ripple şirketi tarafından kontrol edildiğini ifade ediyor…

Ripple’ın Merkezileşme Sorunu

Ripple’ın eski baş pazar stratejisti Cory Johnson, Ripple Labs’ın XRP’yi “keşfettiğini” yani XRP’yi yoktan var etmediğini iddia etse de Ripple’ın yerel token’ı olan XRP merkezi olma suçlamalarıyle sürekli karşı karşıya kalıyor.

Ayrıca riskten korunma (hedge) fon yöneticisi Mark Yusko da varlığı şirket tarafınfan “çok yakından takip” edildiği iddiası ile Morgan Creek endeks fonuna dahil edilmediğini dile getirmişti.

Öte yandan balinalar toplam XRP arzının %84’ini kontrol ediyor. Eski Ripple CEO’su Chris Larsen’ın ise 5.19 milyar XRP serveti ile kripto para ekosistemindeki en zengin ikinci kişi olduğu biliniyor.

XRP Geç Mi Kaldı?

Rippel’ın toplam arzının yüzde 60’ını tutmaktan sorumlu olan Ripple, satışlarla Ripple fiyatı üzerinde hakimiyet kurmakla defalarca suçlandı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse The Financial Times’a yaptığı açıklamalarda Ripple’ın, XRP satışları olmadan kar elde edemeyeceğini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Biz XRP satmadan karlı olamazdık ya da nakit akışımız pozitif olamazdı. Evet bunu söylüyorum, bunu yapıyoruz.

Ancak bunun yanında Ripple yöneticileri XRP fiyatını manipüle edebildiklerini şiddetle reddediyorlar. Eylül ayında CNN röportajı sırasında Garlinghouse, token’ın başarılı olmasına izin vermenin kendi yararına olacağını ifade etmişti.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 14/04/2020

Sonraki Haber

Bireysel Yatırımcılar Kontrole Geçiyor, Kurumsal Yatırımcılar Temkinli

İlgili Haberler