Yarılanmaya Beklenmeyen Verilerle Gidiyoruz

İlayda Peker

Yaklaşmakta olan Bitcoin madencilik ödülü yarılanması, uzun zamandır lider kripto para biriminin temelini güçlendirecek ve fiyat artışında katalizör olacak bir olay olarak nitelendiriliyor. Bitcoin’in önceki iki madencilik ödülü yarılanmalarından önce ve sonra büyük fiyat hareketleri görüldüğü için piyasadaki bu hissiyatın tarihsel verilere dayandığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Ancak birkaç hafta içinde gerçekleşmesi beklenen yarılanma diğer iki yarılanmadan bağımsız olarak hareket edecek gibi görünüyor. Analistlere göre Bitcoin yarılanmaya beklenen yükselişlerle girmiyor. Bu da tarihin bu sefer tekerrür etmeyebileceği anlamına geliyor.

Madencilik Ödülü Yarılanması

Madencilik ödülü yarılanması planlandığı gibi ilerlerse 12 Mayıs’ta yani 25 gün sonra gerçekleşecek. Yarılanma ile beraber madencilerin kazandıkları ödüller 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Aynı zamanda yarılanma, Bitcoin’deki enflasyon oranını da %3.65’ten %1.8’e düşürecek.

Öte yandan yarılanma olayı Bitcoin’in deflasyonist para özelliğinin ayrılmaz bir parçası. Yarılanma sayesinde sürekli para basılmasına ve artan enflasyona bir nevi karşı çıkılmış oluyor.

Bunlarla beraber bu durum özellikle madencileri yakından ilgilendirdiği için olay yakından takip ediliyor ve Google verileri de “Bitcoin halving” ve “Bitcoin” aramalarında gözle görülür artışlar olduğunu ortaya koyuyor.

Beklenmeyen Fiyat Hareketleri

Her ne kadar tarihsel veriler yarılanma olayının fiyatı rekor seviyelere taşıdığını gösterse de mevcut fiyat hareketleri bu sefer işlerin farklı olabileceğini gösteriyor olabilir. Blockchain analitik platformu Messari’de bir araştırmacı olan Jack Purdy, paylaştığı son tweet’te ilk 90 günlük negatif dönüşle yarılanmaya gidildiğini ifade etti. son bir tweet’te Bitcoin’in şimdi 90 günlük negatif geri dönüşle ilk kez yarıya girdiğini açıkladı.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Koronavirüs İle Mücadelede Ön Saflarda Yer Alıyor

Sonraki Haber

Amerikalılar Aldıkları Yardımları Bitcoin İle Değerlendiriyor

İlgili Haberler