Yarılanmaya 10.000 Bloktan Az Kaldı!

İlayda Peker

Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına yaklaşık olarak iki ay kaldı. Ancak lider kripto para biriminin fiyatı hala 9.000 doların üzerine çıkabilmek için mücadele ediyor. Tarihsel olarak diğer yarılanmalarda yaşandığı gibi bu sefer de fiyatta ciddi artışlar bekleniyordu. Ama fiyat hareketleri bu beklentileri pek de karşılamıyor gibi görünüyor…

Yarılanmanın Kısa Özeti

Bitcoin core geliştiricisi ve eğitimcisi Jimmy Song tarafından da belirtildiği gibi yarılanmaya 10.000 bloktan az kaldı. Kripto para alanındaki insanların çoğunluğu, bu olayın Bitcoin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olacağını öngörüyor ve bu kişilerin haklı birkaç sebebi var…

Bitcoin arzı 21 milyonla sınırlı ve yeni bloklar üretmenin madencilik ödülü dört yılda bir veya 210.000 blokta bir azalıyor. Bu da madencilik ödüllerinin her dört yılda bir yarıya inmesi demek ve yarılanma terimi de buradan geliyor.

Öte yandan sınırlı arz ile Nakamoto, geleneksel para birimlerinin aksine Bitcoin’in zaman içinde satın alma gücünü asla kaybetmemesini sağlamış oldu. Ayrıca sınırlı tedarik, BTC’nin gelecekte fiyatında sürekli artış olma olasılığını da önemli ölçüde arttırdı. Fiyatta yaşanan artışlar ise yarılanmalardan sonra bile madencilik faaliyetinin, madenciler için karlı kalmasını sağlayan durum olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında madencilik ödülü, blok sübvansiyonu ve işlem ücretlerinden oluşuyor. Sübvansiyon yeni ortaya çıkan Bitcoin’lerden oluşuyor ve şu anda ödülün en büyük kısmı olarak karşımıza çıkıyor. Diğer kısım ise bloğa dahil olan tüm işlemler tarafından ödenen işlem ücretlerinden oluşuyor.

Son İki Yarılanma

İlk yarılanma 28 Kasım 2012’de madencilik ödülünün 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürülmesi ile yaşandı. Yarılanma sırasında BTC’nin fiyatı 11 dolar civarındaydı. Ancak yarılanmadan tam bir yıl sonra fiyat 1.135 dolara kadar yükseldi.

İkinci yarılanma ise madencilik ödülünü 12.5 BTC’ye düşürdü ve 16 Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bu sefer fiyatın tepki vermesi biraz daha uzun sürdü ve Aralık 2017’de fiyat tüm zamanlar rekorunu kırarak 20.000 doları gördü.

Dolayısıyla bu rakamlara bakıldığı zaman 2 ay sonra yaşanacak yarılanmanın da büyük fiyat artışlarına yol açması bekleniyor. Hatta bazı yatırımcılar fiyat artışının yarılanma öncesinde başlamasını umuyordu. Ancak bu beklenti gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Şayet tarih tekerrür ederse yarılanma sonrasında en az bir yıl sonra fiyat yeni rekor seviyeleri görebilir…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ETH Balinaları Biriktirmeye Başladı, Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Orphan Block Nedir?

İlgili Haberler