Ya Dolar Değer Kaybetmeye Başlarsa: Akla İlk Bitcoin Gelir!

Ya Dolar Değer Kaybetmeye Başlarsa: Akla İlk Bitcoin Gelir!

Bitcoin hakkında hem sosyal medyada hem ana akım medyada çok fazla şey söyleniliyor, yazılıyor, çiziliyor. Bazıları Bitcoin’in bir balon olduğunu ve yakın zamanda patlayacağını ifade ederken bazıları da devrimsel bir gelişme olduğunu ve tüm dünyayı değiştirme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan son kişi ise Liberter bilgin John Stossel oldu. Stossel neden Bitcoin sahibi olduğunu ve Bitcoin faydalarını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaştı.

Neden Bitcoin?

ABC ve Fox News’de yorumcu olarak görev yapan Stossel, FED’e ve son zamanlarda oldukça fazla gerçekleşen para basma faaliyetlerine karşı dolar dışında varlıklara yöneldiğini dile getirdi. Stossel konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin aldım çünkü tüm birikimlerimin dolar cinsinden olmasını istemiyorum. Ya hükümetim çok fazla para basarsa ve o paralar kuruş değerine düşerse?

Stossel’ın Twitter üzerinden 1 milyondan fazla takipçisi olduğu düşünülürse, bu açıklamaları çok fazla kişinin okuduğu ve açıklamaların “Neden Bitcoin?” sorusuna bir nevi cevap olduğu düşünülebilir.

Peki, sizce neden Bitcoin?

Eğer kripto para birimlerini takip ediyorsanız her yerde birbirine karşıt şu iki düşünceyle karşılaşırsınız: Bitcoin harikalar yaratacak ve Bitcoin hiçbir işe yaramayacak…

Ben iki yıldır piyasanın içinde olan ve her gün gündemi takip eden biri olarak Bitcoin’in harikalar yaratacağını düşünenlerin tarafındayım. Çünkü dünya internet sayesinde merkezsizleşirken finansın merkezsizleşmemesi beklenemez.

İnsanlar saniyeler içinde dünyanın diğer ucundaki kişiyle iletişime geçip tüm ülkeyi etkisi altına alacak eylemleri tek bir mesajla başlatabilirken ekonominin de buna bir yerde eşlik etmesi gerekecek.

Ha demiyorum ki geleneksel piyasalar tamamen çökecek; dolar, TL, Euro gibi para birimlerini değerlerinin tamamını kaybedecek. Bunun gerçekleşmesinin en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde mümkün olmadığının ben de farkındayım. Ama Bitcoin ve diğer kripto paralar ile Blockchain teknolojisinin yok olacağını düşünmek de biraz ileriyi görememek gibi geliyor bana.

Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin; ölçeklenme, volatilite ve benimsenme gibi sorunları olduğunun farkındayım. Ancak bunların her biri çözülebilecek ve çözüldükten sonra bir daha gün yüzüne çıkmayacak sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Yani Bitcoin’de bir sorun çözüme kavuştuktan sonra tekrarlanmaz. Ancak geleneksel sistemde her ne kadar bir sorunun çözüldüğü iddia edilse de kontrol hükümetlerin ve merkez bankalarının elinde olduğu için o sorunun tekrarlanmayacağının garantisi yoktur.

Bunların yanında ne çevremdekilere ne de bana Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili sorular soran yabancılara, “Bitcoin muhteşem bir şey, kesin alın, paranızı 1 ayda 10’a katlarsınız” gibi tavsiyeler vermiyorum. Çünkü her ne kadar Bitcoin’in gelecekte yer alacağına ve finans dünyasında gerçekten devrim niteliğinde değişikliklerin altında imzasının olacağına inansam da insanların önce araştırma yapmasını ve Bitcoin’i öğrenmesini istiyorum.

Önce araştırmak, öğrenmek, prensibini kavramak sonra Bitcoin almak gerekir diye düşünenlerdenim. Çünkü Bitcoin “çok iyi kazandırıyormuş” diyerek yatırım yapılmaması gereken ve “kolay para” kaynağı olmaktan çok daha önemli bir gelişme…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.