Y Kuşağı Neden Kripto Paralara İlgi Duyuyor?

İlayda Peker

Baby boomer olarak bilinen ve dilimize bebek patlaması olarak çevrilen, şu anda 55-75 arasında olan nesil genel itibariyle Bitcoin’i ve kripto para birimlerini sevmiyor. Ancak Y kuşağı olarak bildiğimiz ve şu anda 20-40 yaş aralığında olan nesil teknoloji ile yetiştiği için kripto para birimlerine daha çok güveniyor.

Baby Boomers ve Kriptolar

İstatistiklere göre, önümüzdeki 30 yıl içinde yaklaşık 60 trilyon dolarlık servet baby boomer’lardan Y kuşağına aktarılacak. Ikigai Fund yöneticisi Travis Kling bahsi geçen konuyla ilgili paylaştığı bir tweet’te şu soruyu sordu:

Her gün 10.000 Baby Boomers 65 yaşına giriyor. Önümüzdeki 30 yıl içinde Boomers’tan tahmini 60 trilyon dolarlık servet aktarılacak. Bu durumun nereye gittiğini düşünüyorsunuz?

Baby boomers kuşağı genel olarak geleneksel varlıklara yaptıkları yatırımlarla biliniyor. Dolayısıyla daha çok riskten kaçan yatırımcı davranışları sergiliyorlar.

Bunun yanı sıra birçoğu zaten yatırımları sayesinde oldukça büyük servet elde ettikleri için riskten kaçınmaları ve kripto para birimlerinden uzak durmaları şaşılacak bir şey değil. Ancak bu durum servet aktarımı sebebiyle yakın zamanda değişecek gibi görünüyor.

Bankalara Duyulan Güvensizlik

Küresel ekonominin çok zor durumda olduğu bir sır değil. Son olarak koronavirüs salgınının ortaya çıkması da küresel ekonomiye vurulan son darbe oldu. Bundan önce de 2008 yılında bir mali kriz yaşanmıştı ve bu krizin başlangıcı konut kredileriydi. Bu ekonomik krizde tüm insanlar çok ciddi zararlar gördü.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, 1981 ve 1996 yılları arasında doğan Y kuşağının bu ekonomik kriz hakkında çok canlı anıları var ve her ne kadar ekonominin içinde o dönemde yer almıyor olsalar da aileleri dolayısıyla bu krizden etkilendiler. Ayrıca bu krizin sonrasında yaşanan zorlu dönemde çalışma hayatına başlayan ve mecburen borçlanan da yine Y kuşağı oldu. Bu nedenle Y kuşağının mevcut finansal sisteme güveni en alt seviyelerde bulunuyor.

Dolayısıyla Y kuşağı yeni yatırım araçları ve hatta yeni finansal sistem arayışı içinde bulunuyor. Bu noktada da en yaratıcı ve etkili çözümün Bitcoin ve kripto paralar olacağı düşünülüyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar İle Koronavirüs Salgını Arasında Bir Bağlantı Yok Mu?

Sonraki Haber

Hong Kong’un Para Dağıtma Politikasına Kripto Ekosistemi de Tepkili

İlgili Haberler