XRP İlgisi Artıyor: Ripple Fiyatını Artış Mı Bekliyor?

İlayda Peker

Farklı ülkeler ve bölgelerdeki aramaların popülerliğini izleyen analitik bir gösterge tablosu olan Google Trends, bu haftanın küresel anlamdaki Blockchain topluluğu için neden önemli olabileceğini gösteriyor.

XRP, Google Trends’de Rekora Koşuyor

Google Trends, herhangi bir konudaki aramaların görece popülerliğini hesaplıyor. Google Trends’de 100 puan, tüm zamanların en yüksek olduğu zamanı gösterirken 0 puan kamu ilgisinin eksikliğinin bir işareti olarak nitelendirilir.

Bu noktada Ripple (XRP) ilgisinin son zamanlarda oldukça arttığını görüyoruz. Ortaya çıkan verilere göre 22 Kasım’dan bu yana, XRP’ye olan ilgi şimdiden neredeyse yüzde 300 arttı ve artmaya devam ediyor.

Bu haftanın verileri gönderilmeden ve endekslenmeden önce iki gün kaldı ve buna rağmen XRP’deki göreli ilgi değeri’nin 78 gibi muazzam bir kapanış göstereceği düşünülüyor. Elde edilen verilere göre XRP’ye en son ilgi Aralık 2017 sonlarında bu kadar yüksekti. 2018’in en yüksek değerleri 7 Ocak – 13 Ocak arasında 74 seviyesinde kaydedildi.

“Ripple Aramaları”

XRP aramalarının aksine “Ripple” aramalarının 13 gibi vasat bir puanla çok daha az aranıyor olması ilgi çekici bir veri olarak karşımıza çıkıyor. ABD’deki durum da dünya çapındaki trendlere yakından benziyor. Ancak yazının yayına hazırlandığı sırada Amerika’da 2020 Kasım sonu için tahmini arama oranı 2018’in en yüksek seviyelerini geçmiyor.

Bitcoin’de Durum Ne?

Şaşırtıcı bir şekilde, Bitcoin (BTC) fiyatı 25 Kasım’da neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden test etmesine rağmen, Google Trends’deki veriler bu coşkuyu yansıtmıyor.

Ortaya çıkan verilere göre şu anda Bitcoin için Google Trends verileri lider kripto para birimi zor bir şekilde 2019 yılında 13.000 doları aştığında görünenden daha düşük. Bitcoin’e (BTC) olan ilginin dünya çapında 18 puan ve Amerika Birleşik Devletleri için 22 puan olduğu tahmin ediliyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre XRP‘ye olan ilgi, birbiriyle bağlantılı iki faktör tarafından katalize edilebilir: Hızlı fiyat artışı ve TikTok videoları. 23 Kasım’da, TikTok influencer’ı CoolTez, Temmuz ayının “DOGE videolarına” çok benzeyen bir meydan okuma başlattı. Influencer, XRP’nin çok ucuz olduğunu, bu yüzden herkesin onu satın alabileceğini ve fiyatını tavan yapabileceğini vurguladı.

Öte yandan ekonomist ve Real Vision medyasının kurucusu Raoul Pal gibi isimler son zamanlarda XRP’ye ısındıklarını ve fiyat artış hareketleri beklediklerini ifade ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin Bir Baskında 4,2 Milyar Dolarlık Kripto Varlığı Ele Geçirdi!

Sonraki Haber

Almanya Maliye Bakanı’ndan Dijital Euro Çağrısı: “Elimizi Çabuk Tutmalıyız”

İlgili Haberler