XRP Fiyatı Aniden Yüzde 12 Düştü: Neler oldu?

İlayda Peker

XRP fiyatı Asya piyasasının sabah erken saatlerinde sert bir düşüş yaşadı. Fiyat 45 dakika içinde 0,3394$’dan 0,2998$’a düştü; bu da XRP’nin %12’lik bir düşüş yaşadığı anlamına geliyor.

XRP Neden Düştü?

Bu arada BTC ve ETH’nin küçük kazançlar kaydetmesi nedeniyle, bu hareketin piyasadaki genel havaya paralel olarak gerçekleşmemesi dikkat çekicidir. Ani fiyat düşüşünün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yasal mücadelede yeni bir gelişme ya da XRP tokenı gibi Ripple ile ilgili herhangi bir gerçek haber olmadan gerçekleştiğini de belirtmek gerekir. Dolayısıyla, fiyat hareketi çoğunlukla spekülasyondan etkilenmiş görünüyor.

Ancak, basın saatine göre fiyat 0,3322$’a geri dönmeyi başararak ani fiyat kaybının büyük bir kısmını sildi. XRP şu anda henüz aşılmamış olan 0,3333$’lık bir dirençle karşı karşıya.

Ayın ilk günü XRP yatırımcılarının sıklıkla odaklandığı bir olay var: Ripple’ın emanet hesabından 1 milyar XRP’nin kilidinin açılması ve bunun dün, Pazar günü gerçekleşmesi. Normal şartlar altında bunun ani satışlara neden olması pek olası değildir. Bu eylem toplulukta yıllardır iyi biliniyordu, ancak bu sefer biraz sürpriz oldu.

Whale Alert’e göre, daha önce XRP’nin kilidi doğrudan Ripple emanet hesaplarından açılırken, bu kez bilinmeyen hesaplarda gerçekleşti. Ancak Bithomp adreslerin Ripple’a ait olduğunu tespit etti.

Ripple CTO’su Schwartz dün XRP fiyatının şu anda neden bu kadar kötü performans gösterdiği sorusuyla karşılaştı ve cevap verdi:

Kripto para birimlerinin fiyatını neyin etkilediği konusunda gerçekten iyi bir anlayışa sahip değilim. Ancak size doğru olduğunu düşündüğüm şeyi söyleyeceğim, ancak bunu gerçeklerle destekleyemem. Bu sadece verilere, deneyimlere ve belki de sadece hislerime dayanıyor.

XRP Fiyatında Daha Fazla Düşüş Mü Bekleniyor?

Bugünkü hareket, fiyat için daha fazla olumsuzluk anlamına gelebilir. Son zamanlarda 0,37 $’lık kilit direncin reddedilmesinin bunda rol oynaması muhtemeldir. Öte yandan, XRP‘nin 0,343$ seviyesini nispeten yakında yeniden yakalaması yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Aksi takdirde, bugünkü hareketin de gösterdiği gibi, aşağı yönde çok fazla likidite olabilir.

1 günlük grafiğe bakıldığında, 0,2641 $ seviyesinin yeniden test edilmesi şimdilik düşüş senaryosu olacaktır. Fiyat seviyesi, likiditenin çoktan devreye girebileceği büyük bir destek sunabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Sam Bankman-Fried’dan Yeni Şüpheli Fon Açıklaması!

Sonraki Haber

Litecoin (LTC) 2023’te Boğaya Mı Hazırlanıyor?

İlgili Haberler