WITTY, Afrika’da Kripto Ödemeleri İçin DeFi Havale Platformunu İnşa Ediyor

İlayda Peker

WITTY, merkezi olmayan finans ekosisteminde (DeFi) bir değer zinciri oluşturmak amacıyla ürünler ve hizmetler geliştirmeye odaklanan Binance Akıllı Zinciri üzerine kurulmuş tamamen yerli bir Afrika Blockchain FinTech sağlayıcısıdır.

WITTY’nin vizyonu, izne ve güvenilir üçüncü taraflara ihtiyaç duymayan teknolojilerden yararlanarak üçüncü dünya sınırlarını ortadan kaldırmada büyük rol oynamaktır. Misyon ise Afrika’yı kripto alanına kazandırmak.

WITTY, Afrikalı yatırımcıların ve işletmelerin, non-custodial peer to peer kripto borsasından yerel para birimiyle kripto satın almalarına, bu kriptoyu havale platformlarında geleneksel para birimine dönüştürmelerine ve geleneksel parayı bankaya havale edebilmelerine olanak sağlayacak bir platform inşa etmeyi amaçlamaktadır.

Dolayısıyla Afrikalı işletmelerin, Batılı ve Asyalı ticaret ortaklarına göndermek üzere karaborsadan çok yüksek kurlardan elde ettikleri parayı temin etmeleri yerine; WITTY’nin non-custodial peer to peer kripto borsasında çok daha iyi bir döviz kuru üzerinden kripto satın almayı, bu kriptoyu kripto havale platformlarında dolara dönüştürmeyi ve yaklaşık 100 ülkedeki ticaret ortaklarının banka hesaplarına havale etmeyi tercih etmeleri hedefleniyor.

WITTY, bunu gerçekleştirmek için bir Batı Finans Kurumu ile ortaklık kurdu.

WITTY’nin hizmet vermeyi amaçladığı pazar çok büyük. Çin Ticaret Bakanlığı’na göre, Çin ile Afrika arasındaki ticaret 2021’in ilk yedi ayında yıllık bazda %40,5 artarak 139,1 Milyar ABD Doları ile rekor seviyeye ulaştı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’na göre, 2015 – 2017 döneminde Afrika’dan dünyanın geri kalanına ulaşan toplam ticaret, cari fiyatlarla ortalama 760 Milyar ABD Doları’dır.

WITTY, IEO’sunu 19 Kasım 2021’de başlattı ve 18 Aralık 2021’de ya da toplam 304.000 WITTY token satışının yapılması ile sona erecek. IEO şu anda P2PB2B borsasında yayında ve yerel token indirimli bir fiyatla satışa sunuluyor. Projenin Afrika kıtasına hitap ettiği göz önüne alındığında, tokenin değer kazanma şansı yüksek. Yapılan açıklamalara göre balinalar yok ve bu, tek bir kişinin piyasayı manipüle edemeyeceği anlamına geliyor. WITTY şimdiye kadar herhangi bir fon toplamadığından, IEO alıcıları ilk token sahipleri olacak, bu da token değerlemesinden en fazla kazancı elde edeceğiniz anlamına geliyor.

WITTY token’ının arzı çok büyük ve piyasa değeri çok düşük. Bu da token fiyat artış ihtimalinin çok fazla olduğu şeklinde yorumlarnıyor. Toplam jeton arzı 20 Milyon ancak dolaşımdaki arz 1 milyon ve Nisan 2023’e kadar öyle kalacak, bundan sonra kalan arzdan %5 emisyon olacak.

Bildiğiniz gibi Afrika, kripto alanında çok aktif olan genç bir nüfusa sahip. Nijerya şu anda yalnızca ABD’den sonra en büyük işlem hacmine sahip, bu nedenle WITTY IEO, kripto yatırımcılarının bu mücevhere erken yatırım yapmaları için harika bir fırsat sunduğunu ifade ediyor.

WITTY’nin piyasaya girmesi için geliştirilmesi gereken iki platform var: Non-Custodial Peer to Peer Crypto Exchange (Yatırımcıların  yerel para birimleriyle kripto satın alacağı yer) ve Havale Platformu (WITTY platformunun, kullanıcılara bir banka havalesi işlevi sağlamak için bankacılık ortaklarıyla bütünleştiği yer).

Non-Custodial Peer to Peer Crypto Exchange zaten inşa edildi, IEO’dan toplanan fonlar Havale Platformunun tamamlanmasını sağlayacak. IEO için Soft cap 200.000 dolar iken hard cap 2.000.000 dolardır.

Non-Custodial Peer to Peer Crypto Exchange ve Havale platformunun yanı sıra, WITTY ekosisteminde başka ürün ve hizmetler sunmayı da planlıyor:

 • Staking Platformu
 • Kripto Banka Kartları
 • Kripto Ödeme Sistemi
 • Kredi Platformu
 • Fayda Platformu
 • WITTY Fonu (WITTY Ekosistemini daha değerli ve WITTY token’ı sahipleri için daha karlı hale getirmek amacıyla tamamlayıcı platformlar edinmek için WITTY gelirinin bir yüzdesi bu fonda tutulacaktır).

WITTY’nin ana odak noktası Afrika pazarı olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların platformu kullanabileceği ve dünyanın dört bir yanından yatırımcıların, bu token değerli haline gelmeden önce yatırım yapmak için benzersiz satış noktalarından yararlanabileceği belirtiliyor.

WITTY Neden Tercih Edilmeli?

WITTY, büyük bir pazara hizmet etmek için finansal kurumlarla ortaklıklar kurdu. Witty Protocol, ekosistemi içindeki Blockchain ürünlerine ve hizmetlerine erişmek için daha esnek ve düşük maliyetli bir ücret sağlamayı planlıyor ve Afrika genelinde Blockchain ve kripto para benimsenmesini teşvik etme taahhütlerini gösteriyor.

 Son derece yenilikçi ve merkezi olmayan sistemin yardımıyla WITTY projesi, Afrika havale piyasasında kullanılmayan kaynaklardan yararlanmak için konumlandırılmıştır. WITTY ekosistemindeki kullanıcıları platforma çekebilecek bazı temel özellikler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Non-Custodial ve Merkezsiz: WITTY yatırımcıların dijital varlıklarını elinde tutmaz. Bunun yerine, kullanıcılara dijital portföyleri üzerinde tam kontrol sağlayarak gerçek merkezsizliğe izin verirler. Merkezi olmayan yapı, tek bir başarısızlık noktası olasılığını da ortadan kaldırır.
 • İzne ve Üçüncü Taraflara İhtiyaç Yok: WITTY, öncelikle akıllı sözleşmeler tarafından desteklenen protokol odaklı bir platformdur. Bu, insan hatasına çok az yer olduğu anlamına gelir.
 • Gelişmiş Güvenlik: WITTY platformunun merkezi olmayan yapısı, kullanıcıların dijital varlıklarının daha iyi güvence altına alındığı anlamına gelir. Her kullanıcının dijital varlıkları, kullanıcılara özel anahtarlarına erişim de sağlayan üçüncü taraf gözetim dışı bir cüzdanda depolanır.
 • Çevik ve Empatik Yönetim: WITTY, Afrikalıların Afrika’nın sorunlarını çözmek için daha iyi bir konumda olduğuna inanıyor çünkü araziyi anlıyorlar ve zorluklarla ilişki kurabiliyorlar. Sonuç olarak ekonomi dışındaki nedenlerle statükoyu değiştirmeye kararlılar.
 • Kullanıcı Merkezli Ürünler: Ürünleri, teknoloji konusunda bilgili olmayan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatın her kesiminden insanlar için uzun süredir devam eden finansal erişim sorunlarına çözümler sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcı arayüzünün kullanımı oldukça kolay.
 • Aktif Topluluk: WITTY kullanıcıları, sizi ve ilerlemenizi gerçekten merak eden insanlardan oluşan aktif bir topluluğun parçası olacaklar.

WTY token, WITTY ekosistemindeki birincil ödeme aracı ve tüm işlemler Binance Akıllı Zincir ağında gerçekleşir. Bu da geleneksel finansal altyapıların sınırlamalarından arınmış tamamen yeni bir çözüm geliştirme hedefleriyle uyumlu.

Proje ayrıca endüstrinin bazı kötü aktörler tarafından kripto para birimlerinin çoğalmasıyla ilgili bazı düzenleyici endişelerin de farkında. Bu nedenle kendilerini rakiplerinin önünde tutmak için kullanıcı dostu bir arayüz sağlarken gelişmiş uçtan uca şifreleme güvenliğine sahip sağlam bir sistem oluşturdular.

WITTY Afrika’ya Merkezi Olmayan Bir Sistem Getiriyor

2019 yılında, küresel havale piyasası 700 milyar ABD dolarının üzerinde gelir elde etti ve önümüzdeki on yıl içinde yıllık yüzde 7-8 oranında büyümesi bekleniyor. Havale işlemleri, yüzde 7,45’lik ödemelerle Sahra Altı Afrika’dan gelen göçmenler için özellikle pahalı.

Bu, küresel işlemlerin büyük bir kısmından önemli ölçüde daha yüksek bir oran.

Blockchain teknolojisinin finans sektöründe, özellikle havale ve ticaret anlaşmalarında uygulanması, finansal hizmetler sektöründe dünyanın uzun süredir devam eden darboğazlarının panzehiri olarak tanımlanıyor. Doğrulama blokları algoritması sayesinde, Ripple ve Stellar Lumens gibi çoğu blok zinciri, milisaniyeler içinde gerçek zamanlı olarak 4000’den fazla işlemi işleyebilir. WITTY ekosistemi, ödemeler sektöründe bir şeffaflık düzeyine ve makul bir ücret yapısına katkıda bulunurken, finansal katılımı teşvik eden bir dizi ürün ve hizmet sunar.

WITTY’i özel fiyatlardan satın almak için p2pb2b.io sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

WebsiteEmailTelegramFacebook

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ubisoft Haberi Tezos’a (XTZ) Yüzde 40 Artış Getirdi!

Sonraki Haber

Popüler Analist: ETH, BTC Karşısında Güç Kazanıyor!

İlgili Haberler