Wisconsin’de Kripto Para Dolandırıcılığı: Kayıplar Çeyrek Milyon Doları Aştı

Bitcoin Haber

ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Green Bay şehrinde kripto para dolandırıcılığı mağdurlarının sayısı ve kayıpların miktarı artıyor. Yerel polis, 2020 yılından bu yana vatandaşların kripto para dolandırıcılığından dolayı çeyrek milyon dolardan fazla para kaybettiğini bildirdi. 2023 yılında şu ana kadar toplam 195.200 dolarlık bir kayıp yaşandığı ve bu rakamın, diğer tüm yıllardan daha yüksek olduğu belirtildi. Green Bay polisinin 2020’den bu yana en az 28 kripto hırsızlığı raporu aldığı belirtilirken, çalınan toplam miktar ise 273.893 dolar olarak açıklandı.

Dolandırıcıların en yaygın yöntemleri, vatandaşlara teknik bir sorunla ya da bir paketin teslimiyle bağlantılı olarak bir tür borç ya da ücrete maruz kaldıklarını söylemek. Daha sonra kurbanlara ücreti ödemek için kripto para göndermelerini ya da paralarını kriptoya çevirip ödeme yapmalarını istiyorlar. Bazı durumlarda, dolandırıcılar kurbanların telefonlarında kalıp, paralarını kaybetme sürecinde onlarla konuşmayı teklif ediyorlar.

Green Bay Polis Şefi Jeff Brester, yasal şirketlerin ve devlet kurumlarının vatandaşlardan asla kripto ile ödeme yapmalarını istemeyeceğini hatırlattı. Brester, dolandırıcıların talep ettikleri parayı aldıktan sonra, parayı geri almanın neredeyse imkansız olduğunu vurguladı. Dolandırıcılar genellikle yabancı sınır bölgelerinde bulunuyor ve gerçek kimlikleri bilinmiyor.

Bu durum, çevrimiçi ve kripto dolandırıcılığını engellemeye yönelik mevcut politikaların yetersizliğine dair ironik bir yorum gibi görünüyor. Aslında Green Bay polisinin duyurusu, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) aynı suç yöntemiyle ilgili sert bir uyarı yayınlamasından sadece iki gün sonra geldi. FTC’nin tavsiyesinde tüketicilere hatırlattığı gibi, “yalnızca dolandırıcılar kripto para birimiyle ödeme talep eder.” İnsanlar bir iş başvurusunun parçası olarak asla kripto para cinsinden bir ücret ödememeli ya da bir tanışma sitesindeki bir yabancının kendilerine bahsettiği bir platforma asla para yatırmamalıdırlar.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Kripto Analisti EfloudTheSurfer’ın Bitcoin Tahminleri ve Kripto Para Piyasalarının Güncel Durumu

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasalarında Eylül Ayı Beklentileri: Bitcoin, Shiba, XRP ve Dogecoin Analizi

İlgili Haberler