WEF, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Bir Konsorsiyum Oluşturdu

İlayda Peker

Dünyanın durumunu iyileştirmeyi taahhüt eden uluslararası bir kuruluş olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), stablecoin’ler de dahil olmak üzere dijital para birimleri için “sağlam” bir yönetim çerçevesi tasarlamak üzere bir konsorsiyum kurdu. Yapılan açıklamalara göre konsorsiyum, dijital para birimleri aracılığıyla finansal hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmak için özel sektör ve kamu sektörü kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

“Dijital Paralar Önemli”

WEF kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab konuya ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dijital para birimi Dünya Ekonomik Forumu için önemli bir ilgi alanıdır.” sözlerini kullandı ve konsorsiyumun “küresel dijital para birimleri için sağlam bir yönetim çerçevesini belirlemek için gerekli görüşmeleri arttıracağını umduğunu” belirtti.

Öte yandan yapılan açıklamalarda, İngiltere Merkez Bankası (BoE) dahil olmak üzere birçok merkez bankasının, WEF’in bir yönetişim çerçevesi geliştirmesine yardımcı olacağı bilgisi yer aldı.  BoE valisi Mark Carney, “Yönetişim, herhangi bir dijital para biriminin temel direğidir” sözlerini kullandı ve şunları ekledi:

Dijital para birimleri üzerindeki herhangi bir çerçevenin adil ve açık rekabet sağlarken ödemelerin güvenliğini, verimliliğini ve meşruiyetini sağlaması çok önemlidir.

Bunun yanında geçen hafta BoE, dijital para birimlerini araştırmak için beş büyük merkez bankasıyla (Kanada Bankası, Japonya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank ve İsviçre Ulusal Bankası) el ele verdiğini açıklamıştı.

WEF’in bir yönetişim çerçevesi tasarlamasına yardımcı olacak diğer kuruluşlar arasında Singapur Para Otoritesi, Güney Afrika Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi öneml kuruluşlar bulunuyor. Libra Derneği’nden David Marcus, ConsenSys’ten Joe Lubin ve MIT’in Dijital Para Birimi Girişimi’nden Neha Narula WEF’in bu girişiminin oldukça önemli olduğunu vurguladı ve bu girişim sebebiyle WEF’i tebrik ettiklerini açıkladı.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Deutsch Bank: “BTC Değer Deposu Olmak İçin Uygun Değil”

Sonraki Haber

Kripto Firmalarının Artık Singapur’da Lisans Alması Gerekiyor

İlgili Haberler