Warren Buffet Haksız Mı Çıktı? Bitcoin’de Son Durum

Bitcoin Haber

2023 yılında Bitcoin ve Cathie Wood’un Coinbase (COIN) yatırımı nihayet Warren Buffett’ın Brezilya’nın fintech devi Nubank’taki (NU) popüler “kripto bahsi”nden daha iyi performans gösteriyor.

NU ve COIN’de Son Durum

17 Mart itibariyle, Bitcoin‘in fiyatı yılbaşından bugüne (YTD) yaklaşık %55 arttı. Buna karşılık, Nubank yalnızca %26 oranında yükselmiştir. Bu arada, Coinbase hisse senedi (COIN) gibi kriptoya maruz kalan bir başka varlık, YTD’de %100’ün üzerinde artış göstererek üçü arasında en büyük toparlanmayı yaşadı.

17 Mart itibariyle NU, COIN’in %61,76’lık düşüşüne kıyasla yıllık bazda %38 değer kaybederken, bu oran Bitcoin’in aynı dönemdeki %37’lik kaybına neredeyse eşit.

Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway, Temmuz 2021 ve Şubat 2022’de iki ayrı turda 1,50 milyar dolar değerinde A sınıfı Nubank hissesi satın aldı.

Buffett tanınmış bir kripto para eleştirmeni olduğundan ve Nubank, Nucripto adlı kanatlarından biri aracılığıyla kripto ticareti hizmetleri sunduğundan haberler birçok kişi için sürpriz oldu. Mayıs 2022’de banka, net varlıklarının %1’ini Bitcoin’e tahsis edeceğini söylemişti.

Nubank o zaman yaptığı açıklamada, “Bu hamle, şirketin Bitcoin’in bölgedeki finansal hizmetleri bozma konusundaki mevcut ve gelecekteki potansiyeline olan inancını pekiştiriyor” dedi.

Ancak Berkshire’ın son yıllık kazanç raporuna göre, Nubank’ın kripto maruziyetine ve NU’nun fiyat düşüşüne rağmen Buffett tek bir hisse bile satmadı.

NU’yu zorlu bir piyasada tutmaya devam etme kararı muhtemelen Nubank’ın Latin Amerika bankacılık sektöründeki büyümesiyle aynı zamana denk geliyor.

Nubank’ın ana şirketi Nu Holdings, 2022 yılında bir önceki yıla göre %140 gelir artışı ve aktif müşteri sayısında %38’lik bir artışla sağlam bir büyüme kaydetti.

Cathie Wood 2023’te COIN’i ikiye katlıyor

Aynı şey Coinbase’in 2022’deki kazancı için söylenemez, zira bir önceki yıla göre gelirinde %57’lik bir düşüş var.

Ancak ARK Invest CEO’su Cathie Wood, 2023’te ARK Yeni Nesil İnternet ETF’si (ARKW) ve ARK İnovasyon ETF’si (ARKK) aracılığıyla COIN hisseleri satın almaya devam etmekten çekinmiyor gibi görünüyor. Özellikle COIN alımları, bu yıl şimdiye kadar satın alınan tüm hisse senetlerinin yaklaşık %30’unu oluşturuyor.

Sonuç olarak Coinbase, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 670 milyon dolar değerinde Wood’un en büyük beşinci holdingi haline geldi.

Bitcoin’in fiyat performansını Coinbase ve Nu Holdings’in piyasaya çıkışıyla karşılaştırmak, BTC’nin yalnızca düzenli olarak hisse senetlerinden değil, aynı zamanda kriptoya maruz kalan hisse senetlerinden de daha iyi performans gösterdiğini teyit ediyor. Her ne kadar 2021’deki Bitcoin madencilik hisse senedi patlaması gibi istisnalar görülmüş olsa da.

Ancak genel olarak, Bitcoin tutmanın yıldan yıla daha iyi bir strateji olduğu ve muhtemelen geleneksel hisse senetlerinden daha fazla yukarı yönlü potansiyele sahip olduğu kanıtlanıyor.

Özellikle NU, Aralık 2021’deki piyasaya çıkışından bu yana %50’den fazla düşüş yaşadı. O zamandan bu yana, BTC aynı dönemde %44’lük bir düşüşle daha iyi bir performans sergiledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Kullanıcıları DEX’lere Yöneldi! Peki, Neden?

Sonraki Haber

Bitcoin Yükseliş Sinyali: NUPL Golden Cross Oluşturuyor

İlgili Haberler