Volatil Piyasa Farklı Projelerin Önünü Açıyor

Volatil Piyasa Farklı Projelerin Önünü Açıyor

Yeni yılın henüz ilk 15 günü bile geçmedi ancak 2021 şimdiden kripto para birimleri için hem büyük yükseliş hem de ciddi düşüş hareketlerinin görüldüğü bir yıl oluyor. Lider kripto para birimi bundan sadece 3 gün önce 42.000 dolar ile rekor kırarken bugün yüzde 20 gibi büyük bir düşüşe ev sahipliği yapıyor.

Düşüşler Ne Kadar Devam Edecek?

Madencilerin satış yapmaya karar vermesi ile kripto para birimi piyasasında büyük bir düşüş başladı. Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lerin büyük çoğunluğu da yaşanan düşüşlerden nasibine düşeni aldı.

Her ne kadar analistler bu düşüş önceden haber vermiş olsa da piyasada bir panik havasının hakim olduğu görülüyor. Ancak mevcut panik havasının bitmesinin ardından düşüşlerin de sona ereceği ve yeni bir yükseliş trendinin başlayacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte yaşanan düşüşler ve yükselişler işlem ücretlerinin de artmasına sebep oluyor. Her ne kadar ETH 2.0 başlatılmış olsa da düşük işlem ücreti gibi özelliklerin kullanılması için henüz zaman var gibi görünüyor. Bu da diğer uygun adayların boşluğu doldurması için açık kapı bırakıyor ve bir avuç katman 2 projesi, merkezsiz finans alanında ilgi görüyor.

Solana İlgisi Artıyor

Son 6 ayda ilgi gören projelerden birinin Solana (SOL) olduğu ifade edilebilir. Anatoly Yakovenko tarafından kurulan ve Intel, Dropbox ve Qualcomm gibi dünya çapında tanınan şirketlerden eski mühendislerden oluşan bir ekip tarafından tasarlanan Solana, küresel benimseme için gerekli açık altyapıyı sağlayan sansüre dayanıklı bir blok zinciri olduğunu iddia ediyor.

Bazı uzmanlar projeyi olası bir Ethereum rakibi olarak görüyor. FTX borsasının kurucu ortağı ve CEO’su Sam Bankman-Fried, Ethereum’un merkezi olmayan finans sektöründe görülen hızlı büyümeyi idare edemediğini, ölçeklenebilirlik ve işlem ücreti zorluklarının aşılmasının tek yolunun Solana gibi diğer ağlarda olduğunu dile getiriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.