Vodafone’dan Bir Blockchain Hamlesi Daha Geldi

İlayda Peker

Küresel telekomünikasyon devi Vodafone, dağıtık enerji üreten varlıkların milyarlarcasını nesnelerin interneti (IoT) ve dağıtık defter teknolojisi (DLT) aracılığıyla bağlamak için Blockchain start-up’ı Energy Web (EWT) ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

26 Mayıs’ta Energy Web ortaklığı açıklayarak, projenin SIM merkezli DLT’yi, Vodafone Business tarafından sağlanan “enerji varlıkları için güvenli kimlikler oluşturmak amacıyla” IoT bağlantısı ile birleştireceğini dile getirdi.

Energy Web ve Vodafone

Energy Web konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu, rüzgar türbinleri, bataryalar, ısı pompaları ve güneş panelleri gibi yenilenebilir ve dağıtık varlıkların enerji şebekelerine güvenli ve verimli bir şekilde entegre edilebileceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Vodafone’un dünya çapında 100 milyondan fazla bağlantı ile IoT‘da küresel bir lider olduğu biliniyor. Ayrıca bu haberler, Energy Web’in EWT token’ını tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıyacak gibi görünüyor.

Sistem Nasıl Çalışacak?

Firmalar, telekom operatörlerinin dağıtık enerji kaynaklarını tanımlamak ve izlemek amacıyla şebekeler için SIM kartlar kullanılarak cep telefonlarının güvenli bir şekilde tanımlamasından ilham alan bir sistem geliştirecek. Yapılan açıklamalara göre akıllı şebeke sistemi Vodafone’un IoT teknolojisi ve Energy Web Merkezsiz İşletim Sistemi tarafından desteklenecek.

Vodafone Business IoT’nin direktörü Erik Brennei konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Merkezi olmayan, yeni nesil, düşük karbonlu cihazların sayısı arttıkça, konumlarına bakılmaksızın güvenli bir şekilde bağlantı kurma ihtiyacı da artıyor. Bu bağlantının basit ve güvenli olması, varlıkların dünyadaki enerji ve iletişim ağlarına kolayca bağlanmasını ve yönetilmesini sağlar.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Neden Binance Tether Arzının %70’ini Elinde Bulunduruyor?

Sonraki Haber

Goldman Sachs Müşterileri İle Bitcoin’i Konuşacak

İlgili Haberler