Vitalik Buterin’den DAO’lar ve Likit Stake Platformlarına Dikkat Çeken Uyarı

Bitcoin Haber

Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden Vitalik Buterin, geçen yıl köprülerle ilgili riskler hakkında uyarı yapmıştı. Bu uyarısının ardından 2022’de yaşanan köprü hackleri, 1 milyar doların üzerinde kayıpla sonuçlandı. Buterin, bir blog gönderisinde DAO’ların likidite stake havuzları üzerindeki kontrol gücüne odaklandı. DAO’ların likidite stake havuzlarındaki düğüm operatörlerinin seçiminde tekel oluşturmasının risklerini vurguladı.

Buterin ayrıca, Lido gibi likit stake platformlarından yararlananların, bu platformların doğrulayıcı yüzdesinin büyük bölümünü kontrol etmesi durumunda ciddi bir riskle karşılaşabileceklerini belirtti. Bunun yanında Rocket Pool’un 8 Ether yatırarak bir düğüm operatörü olma fırsatı sunduğunu, ancak bu durumun da farklı bir riski beraberinde getirdiğini ifade etti.

Buterin’in sunduğu çözüm, likit stake sağlayıcılarının çeşitlendirilmesi oldu. Ethereum özelinde Lido’nun oldukça büyüdüğünü ve Buterin’in alternatifleri destekleyeceğini ima ettiğini belirtti. Bu sayede, herhangi bir sağlayıcının aşırı büyük olma ve sistemik bir risk oluşturma olasılığı azaltılmış olacak.

Buterin, bu çözümün kalıcı olmadığının farkında olduğunu da belirtti. Riski azaltacak yeni denge için farklı stake protokollerinin ve tokenlerinin hayatımıza girebileceğini ifade etti. LDO ve RPL Coin konusunda yatırımcıların iyi kazançlar elde ettiğini ve erken dönemde alternatifleri keşfedenlerin de benzer kazançlar elde edebileceğini belirtti.

Bu durumun yatırım tavsiyesi olmadığını, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığını, yatırımcıların kendi araştırmalarına dayanarak işlem yapmaları gerektiğini de ekledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoinlerde Kilit Açılışları ve Fiyat Düşüşlerine Neden Olan Faktörler

Sonraki Haber

Ünlü Kripto Para Analisti Yatırımcıları Uyarıyor: Piyasanın Mevcut Görünümü Güven Vermiyor

İlgili Haberler