Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin (BTC) Adımını Eleştirdi

Mert Bahçe

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin benimsemesini eleştirirerek bu adımı sorumsuz olarak nitelendirdi. Buterin, kurumları herhangi bir kripto para birimi kabul etmeye zorlamanın, alanın ahlakına aykırı olduğuna inanıyor.

Buterin’in Eleştirileri

Vitalik Buterin, El Salvador vatandaşlarının bilgisayar korsanlığı veya dolandırıcılık kurbanı olma riskinin yüksek olduğunu belirtti. Buterin, Bitcoin maksimalistlerini güçlü eller tarafından kolayca yönlendirilebilen bir topluluk olarak tanımladı:

Bitcoin maksimalistleri kolaylıkla kazanabileceğiniz bir topluluktur. Sadece güçlü bir konumda olmanız ve kripto paralar hakkında bir adım atmanız veya bahsetmeniz yeterlidir.

Geçtiğimiz ay Buterin, Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Bitcoin’i çok zayıf bir güven modeli ile merkezsiz finansmanı yeniden yaratmaya çalıştığı için topa tutmuştu. Buterin’in bu sert çıkışları Bitcoin topluluğu tarafından tepki gördü. Bazı kesimler Vitalik’i ikiyüzlü olmakla suçladı.

Bitcoin’i Tanıyan İlk Ülke, El Salvador

El Salvador, lider Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Ancak muhalif kesim, büyük Bitcoin adımı yerine ülkenin sağlık veya eğitim sistemlerine yoğunlaşması gerektiğine inanıyor. Başkan Nayib Bukele, yasanın yürürlüğe girmesinin akabinde işletmelerin eylül ayı başlarında Bitcoin’i kabul etmesini şart koştu.

Bitcoin destekçilerinin bir kısmı, şirketleri Bitcoin’i kabul etmeye teşvik etmek için zorunlu kabulün gerekli olduğuna inanıyor. Kısa süre önce kendisini şaka yollu bir şekilde “dünyanın en havalı diktatörü” olarak tanımlayan Bukele, Bitcoin desteğinden geri adım atmıyor. El Salvador Bitcoin varlıklarını düzenli bir şekilde artırırken volkanik enerjiyle Bitcoin madenciliğine resmen başladı.

Lider kripto para birimi Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 55.000 doların üzerinde alım satım işlemi görüyor. Hafta sonuna pozitif giriş yapan BTC, yukarı yönlü hareketin sağlıklı olması adına stabilizasyonu sağlamak için girişimlerini sürdürüyor.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önemli İsimler Kripto Para Yatırımı Konusunda Ne Düşünüyor?

Sonraki Haber

Popüler İsimler Bitcoin ETF’inin Onaylanacağını Düşünüyor Mu?

İlgili Haberler