Visa PoS Ücretlerini Değiştiriyor, Bu Kriptolar İçin Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, ödeme işlemlerini gerçekleştirmenin ötesinde Visa, satış noktası sistemlerinde (PoS) önemli bir güncelleme yapmayı ve ABD merkezli satıcılar için işletme ücreti oranlarını değiştirmeyi planlıyor.

Visa 4 Şubat’ta bankalara gönderdiği bir raporda, sistem yükseltmesini içeren gelişmeleri de içeren güncellemelerin Nisan ve Ekim aylarında piyasaya sürüleceğini bildirdi. Ödeme devi bu güncellemeler ile beraber işletmeler için yeni işlem ücretlerinin de belirleneceğini ifade etti.

Güncelleme Detayları

Visa’nın e-ticaret platformlarındaki işlemlerde daha yüksek oranlar ve emlak, sağlık ve eğitim gibi belirli hizmet kategorileri için daha düşük oranlar sunmayı planladığı bildiriliyor. Böylece, geleneksel Visa kart sahipleri 100 dolarlık bir işlem için 9 sent, premium Visa kart sahipleri ise mevcut oranlara göre 10 sent daha fazla ödeyecek. Aynı zamanda, premium kart sahipleri büyük süpermarketler gibi kategoriler için 50 dolarlık bir işlem için %33’lük bir indirimden faydalanacak. Visa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

ABD kredi değişim yapısı son 10 yıldır büyük ölçüde aynı kaldı. ABD’deki en son incelemeye dayanarak Visa, kabul ve kullanımı optimize etmek ve Visa ürünlerinin mevcut değerini yansıtmak için varsayılan ABD değişim oranı yapısını ayarlıyor.

Visa ve Fintech

Dijital para birimlerinin ortaya çıkmasından bu yana küresel finans ve ödemeler alanında da dramatik değişiklikler yaşandı. Dolayısıyla Visa gibi büyük oyuncuların kripto para birimleri ile ilgilenmesi her zaman önemli bir gelişme oldu. Bu yüzden son aylarda Visa’nın bir dizi kripto para birimi ve fintech ile ilgili yatırım yapması ve çeşitli satın almalar gerçekleştirmesi ekosistemde heyecanla karşılandı.

Ocak ayı ortasında, şirket 5.3 milyar dolara finansal teknoloji firması Plaid‘i satın aldı. Plaid’in ürünlerinin, finansal bilgilerin binlerce uygulama ile rahat bir şekilde paylaşılmasına izin verdiği biliniyor. Visa aynı zamanda kripto para cüzdanı Abra‘ya da hizmet veriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Rekor Artışlar Sergiliyor: Sonunda Beklenen Gerçekleşiyor Mu? 

Sonraki Haber

“Koronavirüs Krizini Blockchain Çözebilir”

İlgili Haberler