Visa İşlem Ücretleri Artarken Bitcoin İşlem Ücretleri Aynı Kaldı

İlayda Peker

Visa tarafından bankalara gönderilen son bilgilere göre Visa ile yapılan online işlemlerin ücretleri on yıl içindeki en büyük artışını sergiledi. Bu süre içinde Bitcoin işlem ücretinin nispeten sabit kaldığı ifade edildi.

Visa ve Bitcoin

Visa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “ABD’deki en son incelemeye dayanarak Visa, benimsenme ve kullanımı optimize etmek ve Visa ürünlerinin mevcut değerini yansıtmak için varsayılan ABD işlem ücreti oranı yapısını değiştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalarda Visa’nın bu işlem ücreti artışının her sektör için geçerli olmayacağı; eğitim, bazı işletmeler ve marketler gibi alanlarda düşük ücretlerin uygulanacağı ifade ediliyor. Ancak bireysel kullanımda ve online alışverişlerde işlem ücretleri artacak.

Bunların yanı sıra Visa işlem ücretleri yaklaşık on yıldır 1.90 dolar seviyesinde bulunuyordu. Yeni işlem ürünleri ile fiyatlar 1.99 dolar seviyesine çıkacak. Bu rakamlara bakıldığında her ne kadar ücret artışı çok görülmese de çok sayıda işlem yapanlar için bu rakam oldukça yüksek.

Bitcoin İşlem Ücretleri

Bunun yanında Bitcoin’de de elbette işlem ücreti talep ediliyor. Ancak Bitcoin’deki ortalama işlem ücretler, 30 dakika veya daha kısa sürede onaylanacak işlemler için yaklaşık 0.35 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bir saat beklemek isteyenler için işlem ücretleri 0.05 dolar kadar düşük olabilir. Ücretler işlem büyüklüğüne bağlı olarak değişse de, ortalamalar çok daha düşük…

Öte yandan tabii ki Bitcoin ücretleri işlem sayısına ve madenci gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Ancak ortalama olarak Bitcoin işlem ücretleri kredi kartı ücretlerinden çok daha düşük olarak karşımıza çıkar.

Kaynak: BeincryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’in 5 Yıl İçindeki Getirisi S&P500’ü Geride Bıraktı

Sonraki Haber

Bir CEO Daha Kripto Parayla Kara Para Aklama İle Suçlanıyor

İlgili Haberler