Visa, Fintech Girişimi Plaid’i Satın Alıyor

Visa, Fintech Girişimi Plaid’i Satın Alıyor

Ortaya çıkan son haberlere göre tüm dünyaya ödeme hizmetleri sunan dev şirket Visa, kripto servisi veren bir fintech şirketi  olan Plaid‘i 5.3 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Visa ve Plaid

Pazartesi günü yapılan açıklamalara göre Visa, bu yeni satın alma sayesinde yeni iş kolları yaratabilecek ve mevcut sistemlerini geliştirebilecek. Bunun yanında yapılan açıklamalarda anlaşmanın gerekli onayların alınması ile beraber 3-6 ay içinde sonuçlanması bekleniyor. Plaid, kullanıcıların finansal hesaplarını kolayca paylaşabilmeleri için banka hesaplarını PayPal‘ın Venmo gibi uygulamalarına bağlamalarına yardımcı olan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu girişim Coinbase ve Abra cüzdanı da dahil olmak üzere kripto firmalarına da hizmet veriyor.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen satın alma için Visa, 4.9 milyar nakit ve yaklaşık olarak 400 milyon dolar bekleyen ve ertelenmiş ödeme yapacak. Bunun yanında ödeme devi Visa’nın yakın zamanda 2.5 milyar doları aşan Plaid’in değerlemesinde önemli bir prim ödediği de biliniyor.

Visa’nın CEO’su Al Kelly konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Visa ve Plaid’in birleşmesi bizi fintech dünyasının merkezine yerleştirerek toplam erişilebilir piyasamızı genişletecek ve uzun vadeli gelir büyüme yörüngemizi hızlandıracak.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında bu anlaşma sayesinde Visa’nın 2021 yılına kadar gelir artışında 80-100 baz puan yükseliş yaşanması bekleniyor.

Visa ve Mastercard

Tüm bunların yanında Visa ve Mastercard, yakın zamanda Plaid’e açıklanmayan bir miktar yatırım yapmıştı. 2012 yılında kurulan girişim, bugüne kadar 350 milyon doların üzerinde risk sermayesi fonu sağladı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.