Veriler Ne Gösteriyor: Boğa Piyasası Geliyor Mu?

İlayda Peker

Kripto fonu yöneticisi Grayscale Investments tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, mevcut Bitcoin (BTC) piyasa yapısı, “tarihi boğa koşusuna başlamadan önce 2016’da oluşan piyasa yapısı” ile paralellik gösteriyor.

2016 Yılı İle Benzer

Grayscale’in açıklamalarına göre enflasyon oranları arttıkça lider kripto para birimine olan talep de önemli ölçüde artacak. Çünkü Bitcoin’in arzı sınırlı ve şu anda da dünyanın “kıt” bir varlığa ihtiyacı var.

Bunların yanında rapora göre borsalarda tutulan Bitcoin miktarlarında gözle görülür düşüşler. Bu da kullanıcıların BTC’lerini uzun süre satma niyetinde olmadıklarını gösteriyor. Dolayısıyla Bitcoin’e olan ilgi artarsa piyasadaki BTC sayısındaki azlık sebebiyle fiyatlar artışa geçebilir.

Ayrıca Grayscale verilerine göre aktif olarak kullanılan Bitcoin adreslerinin sayısı da 2017’den bu yana görülmeyen rakamlara ulaştı.

Parasal Gevşeme BTC’yi Destekliyor

Raporun açıklamalarına göre, Amerika altın standardından vazgeçtikten sonra para politikasında bir gevşeme görüldü. Sonrasında başlayan sürekli para basma politikaları ise borçla beslenen varlık balonları döngüleri yarattı.

Grayscale ayrıca ABD ekonomisinin ayakta kalmak için para basma politikalarına bağımlı hale geldiğini ve bu bağımlılıktan kurtulmanın sanıldığı gibi kolay olmadığını ifade ediyor. Örneğin; S&P 500 2018’deki parasal genişlemenin hemen arkasından üç ayda %20 düşüş sergilemişti.

ABD dolarının “diğer para birimlerine göre yapısal olarak güçlü” kalmasına rağmen rapor, “benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler” arasında enflasyona karşı temkinli olan yatırımcıların, sürekli genişleyen para arzına karşı korunmanın yollarını aradıklarını ileri sürüyor. Rapora göre bu yollardan biri de Bitcoin’e çıkıyor.

Dolayısıyla hem temel hem teknik göstergeler göz önüne alındığında uzman isimler 2016 yılındakine benzer bir piyasa yapısının içinde olduğumuzu ve önümüzdeki aylarda boğa koşusunun başlayacağından emin olduklarını dile getiriyor.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Cash ile İlgili Ciddi Eleştiriler

Sonraki Haber

ETH’a Bir İyileştirme Daha Mı Geliyor: Ağ Güvenliği Etkilenebilir

İlgili Haberler