Veri Gizliliği Konusunda Endişeler Artıyor! Blockchain Çözüm Olabilir Mi?

Fatih Uçar

Hack olayları, şirketlerin veri paylaşımı ve daha birçok sebepten dolayı insanlar artık veri gizliliği endişesi duyuyor. Ülkemizde de KVKK kapsamında çeşitli adımlar atıldı ancak bunların hiçbiri net bir çözüm üretemiyor. Dijital güvenlik ve kimlik bilgisi veren bir şirket olan Entrust tarafından yapılan bir ankette, ankete katılanların yalnızca %21’i, kişisel bilgilerini güvende tutmak için yerleşik küresel markalara güveniyor.

Verileriniz Güvende Mi?

İnternet kullanımı pandeminin etkisiyle ciddi anlamda arttı. İnsanlar birçok işlemini geçtiğimiz yıllarda göre daha çok online yapıyor. Alışveriş, çalıştığımız iş ve daha birçoğu artık uzaktan hale geldi. Elbette bu gelişmeyle birlikte farkındalıkta artıyor. Birçok insan verilerinin arama motorları, internet siteleri ve daha birçok yerde kullanıldığını biliyor.

Şirketlerin nasıl veri topladığı konusunda artan endişeyle birlikte, bu endişeleri gidermek için Amerika Birleşik Devletleri‘nde ve yurtdışında yeni yasalar hızla gelişiyor. Dünyanın birçok noktasında otoriteler katı güvenlik yasaları hazırlıyor. Vatandaşlarının verilerini koruyabilmek için ciddi adımlar atıyor. Fakat insanların büyük çoğunluğu bunun yeterli olmadığına inanıyor.

Blockchain Çözüm Olabilir

Pandemi sırasında Google, Facebook, Zoom ve Amazon gibi şirketler büyük kazanç sağladı. Tüketici mahremiyeti ve seçiminin kaybıyla Big Tech, kullanıcı verilerinden para kazanarak para kazanıyor. Trump’ın kazandığı seçimde Cambridge Analytica tarafından yapılanları artık hepimiz biliyoruz. Herkes açık verilerimiz hatta gizli olanlar bile bir şekilde bize karşı kullanılıyor. Bu karşı kullanım seçimlerdeki kararımızı değiştirmeye kadar bizi sürüklüyor.

Tüm bu veri ihlallerini Web 2.0 uygulamaları (Facebook, Google, vs) yüzünden yaşıyoruz. Ancak gelecekte Web 3.0 hayatımızın tamamen içinde olacak. Böylece şu an popüler olan birçok uygulama demode olacak, belki de dönüşümlerini tamamlayamadıkları için silinip gidecekler.

Blockchain odaklı Web 3.0 ise insanlara daha güvenli bir ortam vaat ediyor. Verilerinizin şirket patronları dahil hiç kimse tarafından izlenemediği, tamamen şifreli ve güvenli bir dünya. Elbette bu birçok insanın hayali ve bu hedefe ulaşabilmemiz için blockchain odaklı projelerin daha yoğun ilgi görmesi gerekiyor.

Yakın gelecekte seçimler, ihaleler ve hatta yönetim modelleri dahi bu teknolojiyle tanışacak. Umuyoruz geçmişte yaşadığımız hatalardan ders çıkararak bizden sonrakilere daha güzel bir dünya bırakacağız.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Balinaları ETH Fiyatı İle İlgili Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Kripto Vadeli İşlemleri Toparlanıyor! Ethereum (ETH) Öncülük Ediyor!

İlgili Haberler