Venezuela’dan Doktorlara Petrolu Destek

İlayda Peker

Venezuela’nın başkanlık koltuğunda oturan Nicolas Maduro koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken sağlık çalışanlarını destekleyeceklerini duyurdu. Ancak asıl ilgi çekici olan nokta Maduro bu konuda Petro ile düzenlenecek bir airdrop’tan faydalanacaklarını belirtti.

2 Nisan’da hükümet tarafından yapılan bir açıklamaya göre, “Doctors of the Homeland” adlı girişim her Venezuelalı doktor hükümetin petrol destekli kripto para birimi olan Petro ile bir airdrop’tan faydalanacak.

Doktorlara Petro Desteği

Token’lar, hükümet tarafından ülkenin başarısız bankacılık sisteminin üstesinden gelmek ve kriptografik token kullanarak ikramiyeler ve sübvansiyonlar vermek için başlatılan “Patria Sistemi” kullanılarak dağıtılacak.

Öte yandan Petro token’larının, bir varil Venezuela petrolünün fiyatına sabitlendiği biliniyor. Mart ayında 18 yılın en düşük seviyesine gerileyen çöküşün ardından, petrol fiyatı geçtiğimiz gün %20 arttı ve şu anda varil başına kabaca 27 dolar karşılığında işlem görüyor.

Bununla birlikte Maduro yönetimi Petro’nun yaklaşık 60 dolar değerinde olduğunu iddia ederken, Venezuelalılar tarafından kullanılan popüler işlem platformları şu anda token’ı yaklaşık 20 ile 26 dolar arasında listeliyor.

Bunun yanında Venezuellalı aylık asgari ücretin 3,61 dolar artı gıda yardımının da 2.89 dolar olduğu ve doktorların biraz daha fazla kazandığı tahmin edildiğinde, bir Petro birkaç aylık kazanç anlamına gelebilir.

Venezuela ve Koronavirüs

Maduro’nun bahsi geçen yardımı aslında doğrudan Venezuela Hastanelerine yapması daha iyi olabilirdi. Çünkü bunların çoğunda koronavirüs pandemisiyle baş etmek için yeterli donanım bulunmuyor. Örneğin, Caracas Üniversite Hastanesi’nde sabun ve dezenfektan “lüks” malzeme olarak tanımlanıyor.

Öte yandan hastaneler zaten ekipman kıtlığı içinde hastalıkla mücadele ederken, salgın şiddetini arttırdıkça hastanelerin daha da kötü bir hal alması bekleniyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Bir Kez Daha Altını Alt Etti!

Sonraki Haber

Tecrübeli Analist Mati Greenspan’in Favori Dört Kripto Para Birimi

İlgili Haberler