Vadeli İşlemlerin Sona Ermesi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Vadeli İşlemlerin Sona Ermesi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

CME Bitcoin (BTC) vadeli işlemleri dün sona erdi. Ancak hem fiyat hem hacim üzerindeki etkisi çok büyük olmadı. Açık pozisyonlarda yalnızca 157 milyon dolar değerinde bir düşüş oldu ve topla değer 5 milyar dolar bandından neredeyse hareket etmedi.

Piyasada büyük bir hareketliliğin yaşanmaması, Temmuz ayında sona eren sözleşmelerde yaşananlarla taban tabana zıt gibi görünüyor. Dolayısıyla analistler Bitcoin fiyatında artışlar yaşanmasını bekliyor.

Fiyat Hareketleri ve Vadeliler

Yatırımcıların vadeli işlemlerin bugün son ermesine büyük bir tepki vermemesinin arkasındaki temel nedenin, BTC’nin 11.200 doların üzerinde güçlü destek seviyeleri oluşturamaması olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte analistlere göre, mevcut makro faktörler, orta vadeli ve uzun vadeli fiyat döngüsünün pozitif olacağına işaret ediyor, ancak yakın vadede momentumun azalacağını ve bir konsolidasyon aşamasının gerçekleşeceğini gösteriyor.

Öte yandan piyasanın her vadeli işlemlerin sona ermesinden önce farklı davranmış olması kafa karışıklıklarının yaşanmasına sebep oluyor. Örneğin; Temmuz’da %26’lık bir boğa piyasası yaşanmıştı. Ancak bu sefer piyasa oldukça durgundu.

Açık Pozisyonların Önemi

Bazı yatırımcılar Bitcoin‘in yakın zamandaki ivme kaybından dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir ancak bu, profesyonel yatırımcıların vadeli işlem piyasalarından çıktığı anlamına gelmiyor. Hacmin olmaması veya vadeli işlemlerin açık pozisyonlarında görülen istikrar, bahislerin zaten oynandığı anlamına geliyor.

Yatırımcılar, yalnızca azalan açık pozsiyon olduğunda endişelenmelidir çünkü bu, tecrübeli yatırımcıların risklerini azalttığının bir göstergesi olarak nitelendiriliyor. Bu durum özellikle konsolidasyon aşamalarında endişe verici olabilir. Analistlere göre ise 2020 yılında ise açık pozisyonlar neredeyse iki katına çıktığı için böyle bir endişeye gerek yok.

Bunların yanında şu anda Bitcoin, Altın ile korelasyonunu artırıyor gibi görünüyor. Analistlere göre bu durum da fiyat için bir tehlike oluşturmuyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.