Uzman İsim Açıkladı: Bitcoin (BTC) Yükselişi Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin son zamanlarda önemli direnç seviyelerini bir bir kırarak yükselişini sürdürüyor ve yazının yayına hazırlandığı sırada da 48.000 dolarlık önemli direncin üzerinde ilerlemeye devam ediyor.

Buna ek olarak bir süre düzeltme yaşandıktan sonra ayıların gücünü kaybettiğini ve piyasanın yeniden yükselişe geçtiğini de belirtmek gerekiyor.

Bitcoin Yükselişi Devam Edecek Mi?

Yatırım firması Fidelity’nin Global Makroekonomi Direktörü Jurrier Timmer, Bitcoin’in önceki zirveleri geri alabileceğine ve fiyat keşfine geri dönebileceğine inanıyor. Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Timmer bu durumu, farklı tarihsel veriler ile açıklıyor.

Timmer’ın açıklamalarına göre Bitcoin’in mevut fiyat hareketi Şubat ve Nisan aylarında görülen grafiklerle benzerlikler taşıyor. Bahsi geçen dönemlerde de Bitcoin fiyatı sıkışmış görünüyordu ve sonunda BTC yukarı yönlü hareket etti. Timmer, son ralli ile Bitcoin’in piyasa değerinin eski zirvelere yaklaştığını ve tüm kripto para piyasası değerinin 2 trilyon dolara yaklaştığını ifade ediyor.

Altın, Bitcoin ve Risk Varlıkları

Birçok uzman, makro ekonomik ortamın yatırımcılar için getiri sağlayabilecek Bitcoin, altın ve risk varlıklarını desteklediğine inanıyor. Bu anlamda Timmer, BTC‘nin performansını 1970’de görülen altın performansı ile karşılaştırıyor.

Timmer’ın açıklamalarına göre lider kripto para birimi ve değerli metal altın benzer grafikler sergiliyor. Uzman isim her ne kadar bu görüşünün tamamen öznel olduğunun altını çizse de Bitcoin’in altının piyasa payını aldığını ve bu sebeple de yükselişin bir göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Teknolojik Benimsenme ve S2F

Öte yandan Timmer, bir teknolojinin benimsenme düzeyini belirlemek için kullanılan S-Eğrisi modeline ve PlanB’nin stock-to-flow (S2F) modeline de değiniyor. Temmuz ortasında bu iki modelin kesiştiğini ifade eden Timmer, Bitcoin’in yıl bitmeden 100.000 dolar olabileceğini düşünüyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in hashrate’i de Çin’deki engellemeler sonrasında yükseliş gösteriyor. Madencilerin yeniden faaliyete başlaması ile Bitcoin fiyatının doğru orantılı ilerlediğini dile getiren uzman isim, bu durumun da bir artış sinyali olduğunu belirtiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum ETF Başvuruları Geri Çekildi! Bitcoin (BTC) İçin İyi Bir Gelişme Olabilir!

Sonraki Haber

XRP Fiyatı 2 Dolarlık Seviyeye Ne Zaman Ulaşacak?

İlgili Haberler