Uzman Analist, Bitcoin (BTC) ve Blockchain Teknolojisini Ele Aldı

Mert Bahçe

Lider kripto para birimi Bitcoin, 50.000 doları aşma girişimlerinde geri noktada kaldı. CNBC’ye konuşan Cornell Üniversitesi Uluslararası Ticaret Politikası Profesörü Eswar Prasad, blok zinciri teknolojisi ve Bitcoin hakkında görüşlerini aktardı.

Bitcoin Yorumları

Amiral gemi Bitcoin, son dönemdeki performansı ile birçok uzman analistin kaydettiği öngörülerin uzağında kaldı. Cornell Üniversitesi’nden profesör Eswar Prasad, blok zinciri teknolojisi parantezi ile lider kripto para hakkında şunları kaydetti: “Blockchain teknolojisini kullanan merkezsiz finans vaadi gerçektir ancak Bitcoin’in kendisi o kadar uzun sürmeyebilir. Bitcoin’in blockchain teknolojisini kullanımı verimli değil. Çok iyi ölçeklenmeyen, çevreye zarar veren işlemler için bir doğrulama mekanizması kullanıyor.”

Prasad, daha yeni kripto para ağlarının blok zinciri teknolojisini çok daha verimliği kullandığını ve bu da onlara temel bir değer verdiğini savundu: “Bitcoin’in bir değişim aracı olarak iyi hizmet etmediği göz önüne alındığında, yatırımcı inancının sahip olmasına yol açan herhangi bir şeyden başka bir temel değere sahip olacağını düşünmüyorum.”

Ekonomistlere göre altcoin’ler kendi para birimlerinin dijital versiyonlarını yayınlamaya başlamak için merkez bankalarının altında bir ateş yaktı bile. Artık düşük maliyetli işlem mekanizmaları sağlayarak finansal katılım ve istikrar sağlıyor. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında kasım kazançlarının çoğunu kaybettiği için geçtiğimiz ay dar bir noktada kaldı.

100.000 Dolar Uzak Bir Hayal Mi?

Son zamanlarda görülen fiyat hareketleri, Bitcoin’in yıl sonuna kadar 100.000 doları aşacağına dair önceki tahminlerin geri çekilmesine neden oldu. Stock to Flow modelinin yaratıcısı PlanB ve Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone gibi birçok kişi tarafından benimsenen fikir, yerini yeni tahminlere bıraktı.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, Bitcoin’in 2021 sonunda 100.000 dolara ulaşma olasılığının oldukça gerçek göründüğünü iddia etti. Benzer şekilde önde gelen kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell da yakın zamanda verdiği bir röportajda benzer demeçler verdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Henüz 12 Yaşında Ama NFT’lerden Milyon Dolarlar Kazandı!

Sonraki Haber

Rusya’nın Kripto Para Duruşu Netleşiyor

İlgili Haberler