Upbit’ten Çalınan ETH’lar Taşınmaya Devam Ediyor

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta açıklandığı üzere kripto para borsası Upbit büyük bir hack saldırısına uğramış ve borsadan 342.000 Ethereum çalınmıştı. Ortaya çıkan son bilgilere göre Upbit’ten çalınan Ethereum’ların çok önemli bir kısmı bilinmeyen bir cüzdana taşınıyor.

Büyük kripto para birimi işlemlerini izleyen Whale Alert’in 3 Aralık’ta Twitter üzerinden paylaştığı verilerde, saat 10.00’da (UTC) 10.000 ETH’lik (yaklaşık olarak 1.5 milyon dolar) işlemin gerçekleştiği belirtildi. Yapılan açıklamalara göre, bu işlemden beş dakika önce aynı adresten 1.001 ETH’lik bir işlem daha yapıldı. Ayrıca bu transfer işlemlerinin hala da devam ettiği ifade ediliyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada toplamda 6 işlem gerçekleşmiş görünüyor.

İşlemler Etherscan’da İşaretleniyor

Upbit’in yaşadığı hack saldırısı, varlıklar sıcak cüzdanlardan soğuk cüzdanlara taşınırken gerçekleşti. Dolayısıyla bu hack saldırısının bir ihlalden ziyade içeriden birinin işi olduğu yönündeki görüşler güçlenmiş oldu. Ayrıca Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da dahil olduğu endüstri oyuncuları çalınan fonlar ile kendi platformlarında işlem yapılmasına izin vermeyeceklerine dair söz verdi.

“UpBit Geri Ödeyecek”

Hırsızlığın ardında Upbit borsası, çalınan tüm fonları kurumsal fonlarından telafi etme sözü verdi.

Borsa, Güney Kore’deki Korbit, Bithumb ve Coinone ile birlikte en büyük dört platformdan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Upbit 2018’de kar sağlayan tek büyük yerli platformdu.

Öte yandan Upbit 14 kripto işlem platformundan oluşan ve yerel bir ittifak olan Kore Blockchain Derneği’nin de üyesi.

Bunların yanında Ocak 2018’de, Güney Kore’nin ilk dört borsası, şüpheli işlemlerin tespit edilmesini ve açıklandıktan hemen sonra dondurulmasını sağlamak için büyük borsalar için bir çağrı merkezi oluşturmuştu.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC/USD Teknik Analizi, Bitcoin Fiyat Tahmini

Sonraki Haber

Bitcoin İşlem Hızı Yavaşmış… Peki Ya SWIFT?

İlgili Haberler