UpBit Yabancı Kullanıcı Hesaplarını Dondurmaya Devam Ediyor

İlayda Peker

Güney Koreli kripto para borsası Upbit, Aralık 2019’da yabancı kullanıcılar için para çekme işlemlerini engellemeye başlamıştı. Başlangıçta bunun gerçekleşen saldırıya yanıt olduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi şirketin ödemekten kaçındığı vergisi sebebiyle alınan bir önlem olduğu düşünülüyor.

UpBit Kötü Durumda Mı?

27 Kasım’da Upbit’ten bir hack girişimi ile 342.000 ETH çalınmıştı. Bunun ardından 6.300’den fazla Çinli yatırımcı Aralık ayından bu yana Upbit’te tuttukları fonları çekemediklerini iddia etti. Yani yabancı kullanıcı para çekme işlemleri Aralık ayında borsada engellenmeye başladı.

Birçok Çinli yatırımcı, hack olayı araştırılırken Upbit’in para çekme işlemlerini dondurduğunu varsaydı. Ancak yeni bilgiler ortaya çıktıkça durumun sanılandan farklı olabileceği anlaşıldı. Görünüşe göre Koreli müşteriler artık borsadaki paralarını çekebiliyor. Ancak yabancı müşteriler hala engelle karşılaşıyor. Dolayısıyla yabancı yatırımcılar, Upbit hack‘inin aslında açıklanandan çok daha kötü olduğunu düşünüyorlar.

Öte yandan beklenmedik bir şekilde borsaların önüne çıkan vergi ödemeleri sebebiyle Güney Kore’de borsaların zor günler yaşadığı biliniyor. Upbit kullanıcıları da fonlarının bahsi geçen vergi ödemeleri için tutulduğunu düşünüyor. Örneğin Bithumb hiç beklenmedik bir şekilde 70 milyon dolarlık vergi ödemesi ile karşı karşıya kalmıştı…

Yabancı Yatırımcılar Zor Durumda

Upbit yabancı müşterilerin yenilenen KYC/AML prosedürlerine uymamaları halinde borsadan Kore Won’u ile para çekemeyeceklerini yakın zamanda açıkladı. Bununla beraber yabancı yatırımcılar bahsi geçen prosedürleri tamamlamış olmalarına rağmen saldırının ardından tekrar kendilerinden aynı bilgilerin istendiğini belirtti.

Bunların yanı sıra paralarını borsadan çekemeyen kullanıcılar toplu olarak para talebinde bulunmak için bir grup oluşturdu. Ancak kişilerin tüm dünyaya yayılmış olması sebebiyle toplu halde hareket edebilmeler çok olası görünmüyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hollanda’da İki Kişi Kriptolarla Para Aklama Suçundan Tutuklandı

Sonraki Haber

İnsanlar Bitcoin’e Karşı Neden Önyargılı?

İlgili Haberler