Ünlü Yatırımcı Neden Bitcoin’lerinden (BTC) Vazgeçti?

İlayda Peker

Bitcoin, Tesla’nın son 1,5 milyar dolarlık satın almasının kurumsal sonuçları olarak fiyatının yaklaşık 50.000 dolara yükselmesiyle paralel olarak son günlerde medyanın dikkatini çekti. Bununla birlikte daha önce risk analisti ve opsiyon yatırımcısı olarak çalışan Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin’e (BTC) iyimser yaklaşım benimsemekten oldukça uzak görünüyor.

BTC’lerini Sattı

BNN Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Taleb, Cuma günü paylaştığı bir Twitter gönderisinde “BTC’mden kurtuluyorum. Neden? Bir para biriminin hiçbir zaman onunla satın aldığınız ve sattığınız para biriminden daha değişken olması beklenmez.” sözlerini kullandı.

Talep konuyla ilgili yaptığı açıklamalarına, “BTC’de malları fiyatlandıramazsınız. Bu bakımdan, bu bir başarısızlıktır (en azından şimdilik).” sözlerini de kullandı.

Değer Deposu Mu, Para Birimi Mi?

Taleb’in yaklaşımı, Bitcoin’i bir değer deposu olarak değil bir para birimi olarak ele alıyor. ancak özellikle son zamanlarda birçok piyasa katılımcısı lider kripto para biriminin değer deposu olma özelliğine odaklanıyor.

Ancak Bitcoin Cash (BCH) savunucusu Roger Ver gibi bazı kişiler de BTC‘nin bir ödeme yöntemi olarak hizmet etmesi gerektiğini savunuyor. Ver genellikle, Bitcoin’in mevcut çerçevesinin böyle bir işlemsel role izin vermediğini öne sürerek Taleb’in bazı endişelerine paralel bir görüş yansıtıyor.

Altın savunucusu ve finans yorumcusu Peter Schiff de sık sık Bitcoin aleyhinde konuşuyor ancak artan sayıda ana akım şirket açıkça farklı düşünüyor ve dijital varlığın değerinin artacağını dile getiriyor.

Bitcoin’in en büyük savunucularından biri olan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’i değeri korumanın bir yöntemi olarak görürken, diğer varlıklar ve para birimleri daha az değerli hale geliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatında Yukarı Yönlü Sinyaller Devam Ediyor

Sonraki Haber

XRP, Cosmos (ATOM) ve Dash (DASH) Fiyat Analizi – 14 Şubat 2021

İlgili Haberler