Ünlü Milyarder: “Bitcoin, Paranın Özelliklerini Karşılamıyor”

İlayda Peker

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates‘in kurucusu olan milyarder yatırımcı Ray Dalio, bir Bitcoin hayranı olmadığını açıkladı.

“Portföyünüzde Altın Olsun”

İsviçre’de Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye verdiği demeçte Dalio, Bitcoin’in paranın gerekliliklerini karşılamadığına inandığını dile getirdi ve  “İki para amacı var, bir değişim aracı ve bir servet deposu ve Bitcoin şu anda bu iki durumda da etkili değil.” ifadelerini kullandı. Bunun yanında altını desteklediğini belirten 70 yaşındaki milyarder, “Bence portföyünüzde belli miktarda altın olması gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Öte yandan Dalio “nakit” ile ilgili düşüncelerini de dile getirdi. Dalio’ya göre günümüzde nakit sadece “çöp” olarak nitelendirilebilir. Ayrıca Dalio yatırımcıların portföylerini ellerinden geldiğince çeşitlendirmesi gerektiğini de dile getirdi. Dalio’nun şirketi Bridgewater’ın web sitesine göre firma, yaklaşık olarak 350 kurumsal müşteri için hemen hemen 160 milyar dolarlık global yatırım yapıyor.

Bunların yanında bu yorum Dalio’nun Bitcoin hakkında ilk olumsuz yorumu da değil. Ünlü milyarder 2017 yılında yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i “balon” ve “oldukça spekülatif” bir enstrüman olarak adlandırmıştı.

Diğer Milyarderlerin Yorumu

Ayrıca Dalio, Bitcoin’in kusurlu olduğunu düşünen tek milyarder de değil. Berkshire Hathaway’den Charlie Munger Bitcoin’i “fare zehri” ve Warren Buffett ise Bitcoin’i “iki kat fare zehiri” olarak adlandırmıştı.

Bunların yanında Carl Icahn Bitcoin’i “saçmalık”, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Bitcoin’i bir “sahtekarlık” olarak nitelendirmişti.

Tüm bunların yanında Bank of America’nın yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’i son on yılın en iyi yatırımı olarak adlandırıyor. Rapora göre eğer 2010 başında Bitcoin’e 1 dolar yatırım yapsaydınız, şimdi yatırımınız 90.000 dolardan fazla bir değerde olacaktı…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bank Of England Kripto Paraları Benimsemeyi Düşünüyor

Sonraki Haber

Binance, Kişisel Verilerle İlgili Bir Start-Up’a Yatırım Yaptı

İlgili Haberler