Ünlü Milyarder Altının Ardından Bitcoin’e de Yatırım Yapacak Mı?

İlayda Peker

Kripto para ekosisteminde Bitcoin’den nefret edenler denildiğinde muhtemelen akla iki isim geliyor: Peter Schiff ve Warren Buffet. Peter Schiff Bitcoin’i kötülerken Altını yüceltiyor. Buffet ise Bitcoin ile birlikte altın ve gümüş gibi değerli metalleri de sevmiyor.

Buffet’ın Altın Yatırımı

Ancak son haberler Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway’in, JP Morgan ve Wells Fargo gibi birkaç geleneksel piyasa devi şirketteki yatırımlarını durdurduğunu ve Altın yatırımı yaptığını ortaya çıkardı. Haberlere göre Berkshire Hathaway, dünyanın en büyük altın madenciliği şirketlerinden biri olan Barrick Gold Corp.’da 530 milyonun üzerinde değerde 20,9 milyon hisse yatırımı satın aldı.

Aslında Buffet, Amerikalı şirketlerin her zaman arkasında duracak ve herhangi bir ekonomik kriz durumunda belki de “gemiyi son terk edecek” kişi olarak görülüyordu. Peki, Buffet saf mı değiştirdi, yoksa gerçekten çok büyük bir ekonomik kriz mi geliyor?

Yapılan açıklamalara göre Buffet’ın altın yatırımı, Amerikan ekonomisine olan güveninin azaldığının bir kanıtı olarak değerlendirilebilir.

Schiff ve Buffet

Konuya şakayla karışık bir şekilde yaklaşan Schiff’e göre Buffet, geleneksel paranın enflasyonun nihayet farkına vardı ve Schiff’i dinleyerek altın yatırımı yapmaya başladı. Schiff konuyla ilgili açıklamalarında, “Buffett banka hisselerini satıyor ve altın hisse senedi alıyor. Belki podcast’imi dinliyordur.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Schiff’e göre, Buffet’ın altın yatırımı yapmış olması ile ileride Bitcoin (BTC) yatırımı yapıp yapmayacağı arasında hiçbir ilişki bulunmuyor. Yani Schiff’e göre Buffet’ın altın yatırımı yapmış olması ileride Bitcoin yatırımı yapacağının garantisi olarak değerlendirilmemeli. Hatta Schiff açıklamalarında, Buffet’ın daha önce altını “üretken olmayan bir varlık”, Bitcoin’i ise “fare zehri” olarak nitelendirdiğini hatırlatarak, “Buffet asla Bitcoin satın almayacak” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar Schiff yine zehirli oklarını kripto para ekosistemi üzerine göndermiş olsa da Buffet’ın yapacağı herhangi bir kripto para adımı hem fiyat hem benimsenme açısından patlama yaratabilir.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

Sonraki Haber

Tam da Yükselişin Ortasında XRP Bu Kötü Haberden Etkilenecek Mi?

İlgili Haberler