Ünlü Finans Profesörü Bitcoin (BTC) Hakkında Görüşlerini Aktardı

Mert Bahçe

Siyah Kuğu kitabının yazarı ve ünlü finans profesörü Nicholas Nassim Taleb, Bitcoin ile ilgili görüşlerini aktardı. Taleb, daha önceki duruşunda değişikliğe giderek aksi yönde iddialarda bulundu.

Efsane İsim, Bitcoin Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Ünlü finans proföestörü Nicholas Nassim Taleb, lider kripto para biriminin enflasyona karşı korunma ve güvenli bir liman yatırımı kavramlarını karşılayamadığını aktardı. Taleb, “finansal tarihte çok az varlık, Bitcoin’den daha kırılgan olmuştur” ifadesini kullandı. Lübnan asıllı Amerikalı isim, Bitcoin için daha önce insanların dövüz kurlarını yönetmek adına kendilerine güvenen piyasalardaki sermaye kontrollerini aşmalarına yardım olma potansiyeli hakkında olumlu görüşler bildirmişti.

Bitcoin Standardı kitabının önsözünde Bitcoin hakkında “ilk organik para birimi” ve para birimi üzerindeki hükümet kontrolüne karşı “bir sigorta poliçesi” adı verilmişti. Taleb “Bitcoin, Currencies and Fragility” başlıklı son makalesinde Bitcoin’in sıfıra yakın değerde olduğunu çünkü BTC’yi korumak için sürekli miktarda faiz gerektirdiğini belirtti. Buna karşılık tecrübeli isim altın hakkında şunları kaydetti: “Altın ve diğer değerli metaller büyük ölçüde bakım gerektirmez. Tarihsel bir ufukta bozulmaz ve fizikesl özelliklerini zaman içinde yenilemek için bakım gerektirmez.”

Taleb, Bitcoin’in Bir Para Birimi Olarak İhtiyaçları Karşılayamadığını Düşünüyor

Taleb, Mart 2020’de Bitcoin’in borsadan daha fazla düştüğünü ve “büyük likidite enjeksiyonu” üzerine toparlandığını aktardı. Ayrıca Bitcoin’in likiditeye yanıt verme eğiliminde olduğunu ve internetin bölgesel bir kesinti yaşaması durumunda belirsizlik hakim olacağına inanıyor. Ünlü profesör, Bitcoin’in son derece yüksek bir volatilite ile yaşamını sürdürdüğünü kaydetti. Taleb, hükümetsiz bir gerçek para birimine sahip olmayı arzu ettiğini belirtirken olması gereken özelliklerinden bahsetti: “Yeni para biriminin ağırlıklı bir mal ve hizmet sepetini minimum hatayla takip ederek bir değer deposu tanımıyla çekici olması gerekir.”

Bunun yanı sıra insanlar, dijital bir para birimi olarak Bitcoin’in başarısını spekülatif bir yatırım olarak Bitcoin’in başarısıyla sürekli olarak birleştirir. Taleb, bir para birimi olmak adına istikrar ve kullanılabilirlik vurgusu yaptı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 32.780 dolardan işlem görüyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cryptex Borsasına Genel Bakış: Hangi Kriptolar Bulunuyor ve Nasıl Kullanılır?

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasası Neden Düşüşe Geçti? Düşüş Ne Kadar Sürecek?

İlgili Haberler