Ünlü Ekonomiste Göre BTC Fiyatının Önündeki Engel: Ölçeklenme Sorunu

İlayda Peker

Amerikan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü editör direktörü Jeffrey Tucker, uzun süredir devam eden Bitcoin ölçeklendirme tartışması ile ilgili bir açıklama yaptı tüm ekosisteme bir soru yöneltti. Uzun zamandır Bitcoin (BTC) savunucusu olan ekonomist, altta yatan teknolojinin “düzgün bir şekilde ölçeklendirilmemesi” nedeniyle mevcut fiyatın, olması gerekenden daha düşük olduğunu öne sürdü. Tucker 31 Mart’ta konuyla ilgili paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

BTC’nin 6 bin dolarlık fiyatından etkilenmedim. 30 dolara ulaştığında şaşırmıştım. Ama Blockchain düzgün bir şekilde ölçeklendirilseydi bugünkü fiyatı hayal edebiliyor musunuz?

Ölçeklendirme Sorunu

Tucker açıklamalarında, bir Bitcoin eleştirmeni olan Peter Schiff ile katıldığı bir panelde yaptığı konuşmadan da bahsediyor. Tucker panel sırasında, nihayetinde ana akımın benimsemesini engelleyen bu “saçma ölçeklendirme sorunu” için çok fazla zaman harcandığını dile getirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

Benimsenme yeteri kadar ilerleyemedi ve olması gerektiği gibi tüketici kullanımına ulaşılamadı, eğer Blockchain ölçeklenebilseydi olurdu. Şimdi Bitcoin düzgün bir şekilde ölçeklendirilmediğinde ne olduğunu görüyoruz.

Öte yandan Tucker, Bitcoin‘in mevcutta yaşanan finansal kriz zamanlarında gelişmek için tasarlandığını ve ölçeklendirme probleminin bununla  bir ilgisi olmadığını öne sürdü ve “Bitcoin, bu gibi zamanlarda güvenli bir sığınak olacak şekilde geliştirildi. Öyleyse neden Bitcoin’in güvenli bir sığınak olduğunu görmüyoruz?” ifadelerini kullandı.

Farklı Yorumlar

Bitcoin’in ölçeklenme problemi en başından beri ekosistemdeki en sevilmeyen tartışma konularından biri oldu. Blok boyutunu ölçeklenmeye  bir çözüm olarak yükseltme konusundaki tartışmalar sonunda Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) fork’larına yol açarken, Bitcoin’in kendisi ölçekleme çözümü olarak Lightning Network‘ü benimsedi.

Bunun yanında Tucker’ın tweet’ini Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin yanıtladı ve ekonomiste Ethereum 2.0’a bir göz atmasını önerdi.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

CoinMarketCap’den Zor Günlerde Yüzleri Güldüren 1 Nisan Şakası

Sonraki Haber

Mike Novogratz: “Piyasada Bol Bulunan Paraya Karşı Bitcoin Alın!”

İlgili Haberler