Ünlü Ekonomist: “Bitcoin Bir Saadet Zinciri”

İlayda Peker

Bitcoin ile ilgili neredeyse her gün büyük eleştirilerle karşılaşıyoruz. Bunlara bugün de bir yenisi eklendi. Nasdaq’ta listelenen bir borç verme şirketi olan Lending Tree’nin baş ekonomisti olan Tendayi Kapfidze, Bitcoin’in bir “saadet zinciri” olduğunu dile getirdi.

Bitcoin’in Gerçek Faydası Yok

Perşembe günü yayınlanan bir röportajda Kapfidze Yahoo Finans’a verdiği demeçte, “Sadece sizden sonra gelen insanlara bağlı olarak para kazanıyorsunuz.” ifadelerini kullandı ve Bitcoin’in “gerçek bir faydası olmadığını” ifade etti.

Kapfidze konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

On yıldır Bitcoin gerçek bir fayda sağlaması için yardımcı bir program oluşturmaya çalışıyorlar. Bu, problem arayışında olan bir çözümdür ve hala çözülecek bir sorun bulunamamıştır.

Bu sözlerden de anlaşılacağı gibi ünlü ekonomist Bitcoin’de öncelikle sorunun bulunamadığını dolayısıyla bir çözüm üretilemediğini düşünüyor.

Bitcoin’e Yapılan Yakıştırmalar

Bitcoin 11 yıldır piyasada yer alıyor. Bu 11 yıldır da çok fazla yakıştırmayla karşılaştı. PayPal kurucu CEO’su Bill Harris Bitcoin’i bir dolandırıcılık girişimi olarak tanımladı. Bunun yanında Berkshire Hathaway başkan yardımcısı Charlie Munger lider kripto para biriminin “fare zehiri” olduğunu ifade etti. Ayrıca milyarder yatırımcı Warren Buffett’a göre de Bitcoin fare zehrinin karesi olarak nitelendirilmişti.

Ancak tüm bunların yanında Bank of America‘nın yakın tarihli bir raporu Bitcoin’i, son on yılın en iyi tek yatırımı olarak tanımladı. Bahsi geçen rapora göre, eğer 2010 başında Bitcoin’e 1 dolar yatırım yaptıysanız, şimdi 90.000 dolardan fazla paranız olabilirdi. Sadece geçen yıl yani 2019’da bir Bitcoinin değeri %85’ten fazla yükseldi ve bu da lider kripto para biriminin dünyanın en iyi performans gösteren finansal varlıklarından biri haline getirdi.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MetaMask Google’a Geri Döndü

Sonraki Haber

Ayı Piyasasında 25 Ay: Yatırımcılar Altcoin Sezonundan Umudu Kesti Mi?

İlgili Haberler