Ünlü CTO: Bitcoin’in (BTC) Yükselmek İçin Daha Çok Alanı Var

İlayda Peker

Bitcoin (BTC), son üç haftada güçlü bir artış gördü ve 11.200 dolardan 15.960 dolara yükseldi. Bu da yirmi gün içinde yaklaşık olarak %38’lik bir kazanç anlamına geliyor ve lider kripto para birimini bu süre zarfında en iyi performans gösteren varlık haline getiriyor.

Bazı isimler buradan bir düzeltme yaşanacağını ve Bitcoin’in geri çekilmeye başlayacağını ifade etse de on-chain veriler BTC’nin artış hareketini devam ettireceğini işaret ediyor.

Bitcoin Yükselişi Devam Edecek Mi?

Bitcoin yükselişi başladığından bu yana geri çekilmelerin yaşanacağı, bu yükselişin sürdürülemez olduğu ya da anlık bir heyecandan kaynaklandığı ile ilgili söylemlere şahit oluyoruz. Hatta Twitter’da bazı kişiler balinaların 15.000 dolar bandından büyük satış yapacağını ve dolayısıyla fiyatın çok düşük seviyelere çekileceğini ifade ediyor.

Ancak önde gelen veri şirketi Glassnode’un CTO’su Rafael Schultze-Kraft‘a göre, Bitcoin bu noktadan sürdürülebilir bir artış sinyali veriyor. CTO’ya göre şu anda BTC bir balon gibi şişirilmiş fiyata sahip değil ve bu sebeple yükseliş eğilimi devam edecek. Rafael Schultze-Kraft konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in fiyat artışı için hala oldukça büyük bir alanı olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan analistlere göre de bu noktada Bitcoin için bir konsolidasyon ya da düşüş beklentisi bulunmuyor. Analistler, BTC’nin başını yukarı çevirdiğini ve artışın hem teknik hem temel göstergeler ışığında devam edeceğini düşünüyor.

Yarılanma Döngüsü Başladı

Tarihsel veriler değerlendirildiğinde Bitcoin’in madencilik ödülü yarılanmaları sonrasında mutlaka bir artış yaşadığı görülüyor. Ama bu artışların bir döngü şeklinde ve belirli bir süreç sonrasında gerçekleştiği görülüyor.

Çünkü aslında bu süreçler içinde madenciler kendilerini yeni ödüller e göre ayarlıyor ve piyasa arzı azalan BTC’ye alışıyor. Bunun sonucunda artan ya da stabil devam eden talep karşısında arzın azalmış olması fiyatı artışa geçiriyor.

Bu noktadan hareketle analistler artık BTC yarılanma döngüsünün başladığını ve fiyatın 2021’in ilk aylarında 20.000 doların dahi üstüne çıkacağını ifade ediyor. Çünkü daha önceki her yarılanma yeni bir rekoru beraberinde getirdi.

Ayrıca yaşanan ekonomik durgunluk ve ekonomiyi harekete geçirmek için teşviklerin yapılması da BTC fiyatını pozitif yönde etkiliyor. Özellikle FED’in yaptığı son açıklamalar ve ekonomik yardımların artacak olmasının Bitcoin fiyatını yukarı yönlü destekleyeceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’ın Hacmi %107 Arttı: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

Sonraki Haber

Popüler Analist Uyardı: Bitcoin (BTC) Derin Bir Düzeltmeye Mi Hazırlanıyor?

İlgili Haberler