Ünlü CEO’dan Tesla ve DeFi Karşılaştırması

Ünlü CEO’dan Tesla ve DeFi Karşılaştırması

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz yaptığı son açıklamalarda, kripto para birimi ekosisteminin en çok konuşulan konusu DeFi’yi ve elektrikli otomobil devi Tesla’yı karşılaştırdı. BNN Bloomberg ile yaptığı röportajda Novogratz, merkezi olmayan finans sektöründeki (DeFi) spekülatif çılgınlık ile dünyanın en değerli otomobil üreticisinin son rallisi arasında paralellik olduğunu dile getirdi.

Tesla ve DeFi

Novogratz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, DeFi ile Tesla hisselerinin gerçekten bir paralellik içinde olduklarını, “Asıl ilginç olan DeFi’de gördüklerimiz, Tesla’da gördüklerimizi gerçekten anımsatıyor. Sadece spekülatif bir çılgınlık. Gerçekten harika şeyler yapan yeni projeler var, ancak o kadar hızlı bir likidite dalgası görüyorlar ki piyasalar hiç görmediğim bir hızla değişiyor.” ifadeleri ile dile getirdi.

Novogratz, kripto piyasasının yaşadığı mantıksızlığın bir örneği olarak tartışmalı proje  Uniswap’in forku SushiSwap’ten bahsetti. Sadece üç günde kilitli değeri 1 milyar doları aştıktan sonra bir “taklit token”ı olarak nitelendirilen SUSHI token’ının fiyatı 1 Eylül’de yüzde 114 artış gösterdi.

Öte yandan Novogratz’ın açıklamalarına göre son zamanlarda, TSLA hisse bölünmesinde yüzde 70 artış görüldü ve bazı tecrübesiz yatırımcılar hisse senetlerinin daha ucuz hale gelmediğini fark edemedi. Ayrıca Tesla’nın kısa süre önce duyurduğu 5 milyar dolarlık sermaye enjeksiyonu bile boğaların umurunda olmadı.

Şu anda içinde bulunduğumuz yükseliş piyasasının bir çılgınlık olduğunu dile getiren Novogratz, DeFi piyasasının 2017 ICO patlamasını hatırlattığını da ekledi.

Kripto Paralar Kalıcı

Tüm bu açıklamalara rağmen Novogratz, kripto para piyasasının kalıcı olduğunu da belirtiyor. Ünlü CEO’nun 2017’deki boğa koşusu sırasında böyle bir açıklama yapmadığı göz önüne alındığında bu ifadelerin önemli olduğu düşünülebilir. Ancak Novogratz yaptığı açıklamalarda kripto paraların hala çok çok erken aşamada olduğunun altını çiziyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.