Uniswap Bir Kilometre Taşını Geride Bıraktı

İlayda Peker

Uniswap 2 milyar dolarlık kilometre taşını geride bıraktı ve artık tüm merkezsiz finans (DeFi) alanının 2 ay önceki halinden daha büyük.

Uniswap Büyümesi

Son zamanların en popüler merkezsiz kripto para işlem platformu Uniswap Pazartesi  günü DeFi Pulse verilerine göre gece yarısından hemen sonra kendi rekorunu kırdı ve şu anda yaklaşık olarak 2,06 milyar dolarlık varlığa sahip. Bu muazzam büyüme ile Uniswap’te artık tüm DeFi piyasasında 9 Temmuz’da olduğundan daha fazla varlık bulunuyor.

Öte yandan şu anda DeFi’de yaklaşık olarak 11 milyar dolar kilitli değer bulunuyor ve bunun %18’ini Uniswap oluşturuyor.

Ethereum’a dayanan Uniswap, likidite havuzlarından yararlanan otomatik bir piyasa oluşturma sistemi kullanıyor. Böylece kullanıcılar Ethereum (ETH) ile herhangi bir ERC-20 token’ı arasında işlem yapabiliyor. Token sahipleri likidite havuzlarına fon yatırmak için teşvik ediliyor ve bu havuzlardaki toplam bakiye, Uniswap’in 2 milyar dolarlık kilitli değerini oluşturuyor.

Bunların yanında bugün ortaya çıkan haberler Uniswap’in servetinin son birkaç hafta içinde ne kadar değiştiğini gösteriyor. Eylül ayı başlarında 830 milyon dolarlık önemli bir miktarda likidite rakip protokol olan SushiSwap‘e taşındı ve Uniswap’in kilitli değeri 10 Eylül’e kadar sadece 400 milyon dolar seviyesindeydi.

UNI Token

Ancak bir hafta sonra kullanıcıları çekmek için Uniswap, kendi yerel UNI token’ını başlattı ve Eylül ayından beri protokolü kullanan cüzdan adreslerine 500 milyon doların üzerinde airdrop yaptı. UNI token’ı, kullanıcıların Uniswap’e hızlı bir şekilde geri dönmelerini sağladı ve kilitli değer token’ın piyasaya sürülmesinden sadece günler sonra yaklaşık 1.8 milyara ulaştı.

Bunların yanında DeFi Pulse’a göre, bir sonraki en büyük DeFi projesi olan eşler arası kredi platformu Maker, 1,96 milyar dolarlık kilitli değer ile Uniswap’in biraz gerisinde kalıyor.


Total
21
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MedicalVeda, DeFi Tabanlı Tıbbi Sağlık Hizmetleri Protokolünü Duyurdu

Sonraki Haber

Binance’ten Yeni Merkezsiz Stablecoin: Venüs

İlgili Haberler